Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou zvyšuje narůstající aktivita Číňanů v oblasti sledování této ostrovní země. Podle agentury DPA tchajwanská armáda během uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordních osm balonů z Číny, z toho dva v pátek nad severní částí ostrova. V sobotu to oznámilo tchajwanské ministerstvo obrany. Přesný účel létajících objektů je nejasný, uvádí DPA.

Létající objekty podle armády dosáhly výšky od zhruba 4500 do 11500 metrů. Tchaj-wan sleduje pohyb létajících objektů od prosince systematickými měřeními a považuje tuto kampaň za součást psychologické války. Číny tuto ostrovní zemi s demokratickou vládou po desetiletí považuje za svou vzbouřeneckou provincii a hrozí vojenským zásahem, pokud Tchaj-wan oficiálně vyhlásí nezávislost.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Tchaj-pej bude situaci pozorovat a přiměřeně reagovat.

Čínský prezident Si Ťin-pching naposledy v novoročním projevu prohlásil, že Tchaj-wan a Čína se "s jistotou" opět sjednotí, připomíná DPA.

Před rokem čínský balon letěl i nad Spojenými státy a americká armáda ho sestřelila. Vláda USA tehdy Čínu obvinila, že balon používá pro špionážní účely. Peking naopak tvrdil, že šlo o balon pro meteorologická měření. Loni v červnu americké ministerstvo obrany oznámilo, že balon pravděpodobně nezískal žádná data.