Obchodní řetězec Penny Market zvýší pokladním od pátku základní mzdu o 1300 až 2000 korun podle délky pracovního poměru. Firma o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Změna se podle ní dotkne zhruba 7000 zaměstnanců. Zvýšení mezd už dříve oznámily i další řetězce. Například Albert od dubna přidá provozním zaměstnancům na prodejnách minimálně 8,5 procenta a v průměru deset procent.

Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 42 658 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla osmi procent, se ale mzda reálně snížila o 0,8 procenta, informoval dříve Český statistický úřad. Podle portálu Platy.cz průměrná mzda na pozici prodavač nebo prodavačka loni v Česku činila 26 295 korun, proti roku 2020 to bylo o 3299 korun více. Pokladní si přilepšili o 3490 korun, minulý rok pobírali v průměru 28 113 korun.

Základní mzda pokladních bude od pátku podle Penny začínat na 29 300 korunách. Na mzdy tak letos firma vynaloží asi 160 milionů korun navíc. „Zvyšování mezd představuje jeden z důležitých faktorů pro budování dlouhodobé spokojenosti našich zaměstnanců,“ uvedl jednatel Penny ČR Radek Hovorka. „Jen od roku 2018 jsme zvýšili počet zaměstnanců o více než desetinu. Loni jsme také snížili fluktuaci o plných sedm procent,“ doplnil.

O minimálně 2000 korun vyšší mzdy pobírají od ledna provozní zaměstnanci na prodejnách a ve skladech řetězce Lidl. Od března dostanou přidáno také administrativní pracovníci. Na zvýšení mezd vynaloží Lidl v tomto roce asi 600 milionů korun, informovala dříve firma.

Přidat zaměstnancům letos plánuje i Tesco. Loni mzda pracovníků na provozních pozicích stoupla průměrně o devět procent, zaměstnancům v distribučním centru o osm procent. „Změny jsme provedli i v oblasti benefitů, kolegové mohou využívat permanentní patnáctiprocentní slevu na každý nákup v našich obchodech, od července 2023 jsme pak navýšili hodnotu stravenkového paušálu a od ledna 2024 jsme zavedli další den placeného volna pro věrné zaměstnance,“ řekla ČTK už dříve mluvčí Iva Pavlousková.