V ulicích Hanoje očekávejte zvýšený výskyt ozbrojených složek. Takovou nečekanou zprávu dostala obchodní mise v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), která je od pondělí ve Vietnamu. Během jejich návštěvy totiž odstoupil ze své funkce vietnamský prezident Vo Van Thuong. „Že se něco významného děje, jsme zjistili, když jsme jeli okolo ústředního výboru komunistické strany, kde stála spousta černých vozidel,“ popsal zpravodaj HN, který se delegace účastní společně s více než 40 českými převážně zemědělskými a potravinářskými podniky. Na ústředním výboru zrovna měla probíhat schůzka nejvyšších představitelů komunistické strany, na které se vybíral nový prezident. V tu dobu ještě informace o tom, že ten dosavadní skončil, nebyla zveřejněna.

Prezidenta sice oficiálně volí parlament, ale stejně jako za komunistického režimu v Československu ho fakticky vybírá vedení strany. Parlament se sešel ve čtvrtek. Státní sdělovací prostředky se zatím nezmiňují o tom, kdo Vo Van Thuonga nahradí. Podle vietnamské ústavy zatím jeho povinnosti převezme viceprezidentka Vo Thi Anh Xuan. Ta už 

Rezignaci oznámil prezident poté, co komunistická strana uvedla, že 53letý Vo Van Thuong porušil pravidla strany a „tyto nedostatky měly negativní dopad na veřejné mínění a ovlivnily pověst strany, státu i prezidenta“. 

To pak ovlivnilo i českou delegaci. Jedním z klíčových bodů celé mise mělo být totiž jednání ministrů zemědělství. Několik hodin před jednáním, konkrétně v noci z úterý na středu, však z vietnamské strany přišla informace, že se jejich ministr nemůže schůzky zúčastnit a ministr Výborný se potká pouze s prvním náměstkem. Česká strana se místo konkrétních termínů dočkala jen odpovědí, že požadavky budou předány ministrovi.

Van Thuong byl považován za blízkého generálnímu tajemníkovi komunistické strany Nguyen Phu Trongovi, který je nejmocnějším politikem ve Vietnamu. Prezident má v zemi spíše ceremoniální funkci, zatímco ekonomické otázky spadají do kompetence premiéra.

Devětasedmdesátiletý Trong byl v lednu hospitalizován s blíže neupřesněným onemocněním a podle některých zdrojů probíhá ve vietnamské komunistické straně intenzivní boj o moc.

Tiskové agentury rovněž upozorňují, že rezignace prezidenta byla oznámena v době, kdy ve Vietnamu pokračuje tvrdá protikorupční kampaň, která zasáhla i vysoké představitele komunistické strany.

Před několika dny vietnamská policie oznámila, že pro podezření z korupce zatkla bývalého šéfa provincie Quang Ngai, kde dříve Vo Van Thuong působil jako nejvyšší představitel komunistické strany.

Kritici tvrdí, že protikorupční kampaň ve Vietnamu často slouží jako nástroj vnitropolitického boje. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.