U kryptoměny bitcoin se v noci na sobotu uskutečnil další halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinů na polovinu. Tento krok přichází každé zhruba čtyři roky, v minulosti se po něm cena bitcoinu zvyšovala. Cílem halvingu je zpomalení tempa tvorby nových bitcoinů, napsala agentura Reuters.

Podle některých fanoušků kryptoměn podpoří halving hodnotu bitcoinu jakožto čím dál vzácnější komodity. Skeptici však halving vnímají jen jako technickou změnu zveličovanou spekulanty, kteří se snaží nafouknout cenu této virtuální měny, píše Reuters.

Počet digitálních bitcoinových mincí byl předem omezen na 21 milionů. Do oběhu se dostávají postupně a každé čtyři roky – při halvingu – se počet denně vygenerovaných virtuálních mincí snižuje na polovinu. Podle agentury AP již bylo vygenerováno přes 19,5 milionu bitcoinů.

Krátce po 3:00 SELČ se bitcoin podle webu CoinDesk prodával zhruba za 63 600 dolarů (přes 1,5 milionu korun). Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes dvě procenta. Nacházel se však hluboko pod rekordním maximem 73 803,25 dolaru, na které se podle agentury Reuters vyšplhal v březnu.

„Ve víru neustálých spekulací o ceně se možná ztrácí základní smysl halvingu. Zajišťuje postupné snižování nabídky bitcoinu a tím ho dělá cennějším,“ uvedl finanční ředitel technologické skupiny SatoshiLabs Štěpán Uherík. „Promítnutí do ceny se historicky dělo, a to vždy v několika vlnách. Před halvingem byl růst, po halvingu docházelo ke korekci a za čtyři až osm měsíců opět obrovský růst. Teď je to ale jinak. Historické cenové maximum totiž přišlo už před samotným halvingem, což je situace, kterou jsme předtím neviděli,“ dodal.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.