Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Společnost v úterý neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na webu. Zároveň potvrdila výhled hospodaření na celý letošní rok, oproti výchozí predikci zveřejněné v březnu zůstal beze změny. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok předpokládá 115 až 120 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 25 až 30 miliard korun.
„Výsledky hospodaření skupiny ČEZ za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Stabilizaci cen dokládá i fakt, že jsme na začátku dubna splatili poslední miliardu eur ze specifické úvěrové smlouvy s českým státem, který nám v roce 2022 poskytl celkem tři miliardy eur na krytí mimořádných nároků na margining, tj. povinnost dodávat značné peněžní prostředky pro zajištění obchodů s energetickými komoditami,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl za první čtvrtletí 40,3 miliardy korun, meziročně to bylo o 7,8 miliardy korun více. Meziroční srovnání bylo podle firmy ovlivněno odvody z nadměrných tržeb z výroby, které loni náklady zatížily částkou deset miliard korun.
Jde o jeden z odvodů, kterými chtěl stát chtěl krýt náklady na energetickou krizi. Na rozdíl od takzvané windfall tax však platily odvody z výroby jen jeden rok. Jak vysvětluje finanční ředitel ČEZ Martin Novák, většinu těchto peněž ČEZ zaplatil v první čtvrtletí 2023. „Za první kvartál loňského roku jsme měli odvody 10 miliard korun a letos jsme je neměli,“ vysvětlil Novák pro HN.
To se nejvíce projevilo u ziskovosti jaderných zdrojů. Jejich produkce meziročně poklesla o šest procent na osm terawatthodin, což bylo zapříčiněno plánovanými odstávkami Temelína a Dukovan. Přesto EBITDA za jadernou výrobu meziročně vzrostla o 86 procent. „Drtivou část odvodů totiž platily jaderné zdroje,“ řekl Novák.
Opačný trend nastal u uhlí. Výroba tuzemských zdrojů mírně vzrostla, EBITDA z emisní produkce však oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku klesla o 47 procent. „Důvodem je kombinace uhlí, povolenky a ceny elektřiny,“ uvedl Novák. Výroba elektřiny z uhlí je zkrátka čím dále méně zisková.
ČEZ rovněž zpřesnil odhad, kolik letos odvede státu na windfall tax (WFT). Zatímco při prezentaci výsledků za loňský rok letos v březnu odhadoval, že to bude 20 až 30 miliard korun, aktuálně uvádí 25 až 32 miliard. WFT má na rozdíl od odvodů z výroby platit po tři roky, což kritizují minoritní akcionáři společnosti. Velká většina odvodů jde právě za ČEZ a ostatní plátci hradí jen minimum.
Minoritáři proto apelují na vedení firmy, aby na stát podalo kvůli existenci daně žalobu. Podle Nováka se však představenstvo polostátní společnosti k takovému kroku nechystá. „Všechna právní stanoviska, která máme, říkají, že to není v nesouladu s ústavním pořádkem České republiky. Právo uvalit daně má každý stát.“
Dividendy pro akcionáře z loňského zisku, který činil 29,6 miliardy korun a meziročně klesl o 63 procent, společnost zatím neoznámila. V dubnové prezentaci pro investory ČEZ uvedl, že lze očekávat dividendu 39 až 52 korun za akcii.
ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist