Co vám podnikání v Česku ulehčuje? Co vás naopak trápí a potřebovali byste změnit? Jako roli hraje ve vašem byznysu stát? Jaké je startovat světovou společnost z Česka? A proč tu nemáme více jednorožců, tedy start-upů s hodnotou nad jednu miliardu dolarů?
To byla témata, která jsme zkraje tohoto týdne rozebírali na summitu reVize Česka 2024 ve Vindyšově továrně v Praze-Radotíně.
Poprvé se tam na pódiu sešli zástupci všech tří českých jednorožců – Rohlík, Productboard a Mews. Více jich nepočítáme – antivirové společnosti AVG či Avast se k miliardové hodnotě nedostaly cestou rizikového kapitálu a třeba JetBrains nemají české zakladatele. Naopak zmíněná trojice má tuzemské zakladatele (byť dva z nich nyní žijí v USA) a velkou část svých zaměstnanců mají v Praze či Brně.
Na pódiu se potkali výkonný ředitel Rohlik Group Olin Novák, Productboard zastupoval vedoucí vývojářského týmu Martin Felcman (ve start-upu je po zakladatelích nejvýše postaveným Čechem) a Richard Valtr, zakladatel Mews.
Fotogalerie: Kdo je kdo aneb největší setkání byznysu. Přes 300 podnikatelů a manažerů řešilo, jak zlepšit ekonomiku
Co dělá online supermarket Rohlík, to zřejmě každý čtenář ví. U dalších dvou firem to může být komplikovanější, protože fungují na B2B trhu. Zatímco Productboard vyvíjí softwarový nástroj pro produktové manažery, Mews dodává hotelům software na jejich řízení a správu.
O čem zástupci tří jednorožců mluvili?
Jací jsou zakladatelé jednorožců – očima jejich blízkých spolupracovníků
Olin Novák, Rohlík
„Slovo nejde u nich neexistuje. Když najmeme manažery z velkých korporací a něco se nedaří, tak dostaneme sáhodlouhou přednášku o tom, proč to nešlo, proč to nedopadlo. Ale zakladatel nemá tuhle možnost. Musí jít a najít cestu.“
Martin Felcman, Productboard
„Musí mít odvahu riskovat. Venture kapitál je velmi riziková složka investování. Musíte jít za hranici osobního komfortu. Hubert Palán se na začátku s Danem Hejlem sestěhovali do malého bytu a Hubertova manželka se musela přesunout do holobytu pronajatého přes Airbnb. Jinak to nešlo, neměli žádné příjmy.“
Co by bylo potřeba od státu
Richard Valtr, Mews
„Měli bychom mít ambici sem dostat to nejlepší z celého světa – máme tu skvělé lidi, ale občas je potřeba to doplnit špičkovými lidmi z Indie, Číny, Vietnamu… Všichni vzhlížejí k Evropě a chtějí sem přijet. Měli bychom jim otevřít hranice a udělat jim to mnohem lehčí než doposud.“
Martin Felcman, Productboard
„Dostat do Česka špičkového pracovníka je extrémně komplikované i ze spřátelených zemí. Nedávno jsme sem zkoušeli dostat Američana žijícího v Nizozemsku a nepodařilo se to. Museli jsme vymyslet způsob, jak ho zaměstnat odtamtud. Nizozemsko má velkou podporu pro vysoce kvalifikované pracovníky, mají tam nižší daně po určitou dobu. To je něco, co by českým firmám hodně usnadnilo snahy dostat sem talenty, kteří tu chybí.“
Olin Novák, Rohlík
„My jako firma potřebujeme mít právní a daňovou jistotu – protože pár momentů ‚důl je díra v zemi, tu vám nikdo nesebere‘ tu už bylo. Ale podnikáme i v Maďarsku, takže v tomto srovnání je to tady super. A potřebujeme přístup k lidem. Dostat do Česka lidi v rámci Evropy, to ještě docela jde. Ovšem když budu chtít přivést top talentovaného Inda, tak ho úředníci doslova svléknou donaha a bude to nadlouho. Lidi, kteří mají x diplomů z univerzit, toto podstupovat nechtějí.“
Jak v Česku nastartovat velké ambice
Olin Novák, Rohlík
„Všichni vzhlíží k Estonsku jako našlápnuté digitální zemi. Vznikl tam Skype, a když se za velké peníze prodal, tak hodně lidí mělo zaměstnanecké akcie. Díky tomu tam celá digitální ekonomika šla výrazně nahoru, mělo to velký multiplikační efekt. Je to ohodnocení píle při budování unikátních věcí. Na příkladu Estonska je vidět, že to není jen o tom, aby si pár lidí přišlo na více peněz, ale že to té zemi vrátí. Snad už se tentokrát zaměstnanecké akcie podaří zavést do české legislativy ve správné podobě.“
Richard Valtr, Mews
„Nejvíc bych si přál, aby se v Česku zlepšila blbá nálada. Rádi na sebe nadáváme, říkáme, co se nedaří – ale když to vidím z americké strany Atlantiku, tak si v evropském měřítku vedeme docela dobře. Chtěl bych od vládních i opozičních politiků, aby byli více pyšní na svou zem, aby lidi povzbuzovali. Stát by měl fungovat jako motivátor lidí – být cheerleader je podstatná část toho být lídrem. Měli bychom být nejvíc ambiciózní země v Evropě, abychom šli výš – Estonsko je pro mě moc málo, já bych chtěl spíš Singapur.“
Proč je potřeba fungující česká ekonomika
Richard Valtr, Mews
„Zaměstnáváme tu hodně lidí, máme tu centrum vývoje, všech našich nápadů. Pokud by Češi a Češky nebyli dobrými programátory, zaostávali bychom. Proto potřebujeme, aby zdejší ekonomika fungovala a investovalo se zejména do školství.“
„Česko zatím nemělo moc velkých pozitivních příkladů. Čím víc bude úspěšných firem, jako jsme my, tím rychleji se tu nabalí sněhová koule úspěchu. Víc lidí uvidí, jak na to, a budou chtít postavit něco svého, většího. Takhle to musí fungovat. Společnost by měla odměňovat růstový přístup, třeba daňovými pobídkami.“
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist