Přecpané turistické destinace, letoviska omezující pronájmy bytů nebo masivní protesty starousedlíků. To vše patří k letošním prázdninám, fenomén overtourismu se zdá být ještě silnější než před vypuknutím covidové pandemie. Je přesto možné užít si dovolenou v klidu, bez tlačenic v davech, všudypřítomných selfíčkářů a naháněčů turistů? Odpověď zní ano a není přitom ani nutné vyhledávat neatraktivní lokality. Přinášíme ozkoušené tipy, které fungovaly i na začátku letošního července, tedy v termínu, který je třeba mezi českými dovolenkáři díky dvojici svátků hodně oblíbený.

Vše začíná výběrem destinace

Nic samozřejmě neplatí stoprocentně, takže veškerá doporučení a zkušenosti jsou bez záruky. Prvním krokem k úspěchu ale zpravidla bývá výběr dovolenkové destinace. Chystají se všichni vaši známí na Šumavu, k rakouským jezerům nebo do Tater? Pak lze předpokládat, že s podobným plánem nebudou sami. Stačí ale mírný úkrok stranou, třeba v řádu desítek kilometrů, a najdete podobně atraktivní lokalitu, jen nepřeplněnou turisty. Konkrétní příklad? Rozhraní Dolního Rakouska a Horních Rakous, nedaleko údolí řeky Enže, na dohled vápencových Alp (Kalkalpen). Ideální místo pro (pod)horské túry, s možností koupání v řekách i na vesnických koupalištích, kraj plný zřícenin i dramatických soutěsek (třeba Mendlingtal), protkaný sítí cyklotras, ale bez davů.

Zapomeňte na influencery

Sjíždíte sociální sítě a hledáte inspiraci u jejich hvězd? Tak nezapomeňte, že podobně to mají další desítky či stovky tisíc sledujících. A nemálo z nich si bude chtít zkusit pořídit stejný dramatický snímek s horským panoramatem nebo jezerem v záři zapadajícího slunce. Pokud se nechcete prodírat záplavou davů šermujících selfie tyčemi, platí předchozí bod – volte úkrok stranou. Neexistuje přece žádná povinnost vymetat ty největší highlighty, když nedaleko najdete podobně krásná a třeba téměř liduprázdná místa.

Souboj s časem

Výše uvedené ovšem neznamená, že byste se měli atraktivních cílů za každou cenu vzdát. Jen to chce ubrat trochu ze svého osobního komfortu a třeba dříve vstát. Dorazit na jedenáctou, to znamená prakticky zaručenou tlačenici, hledání parkovacího místa a fronty na cokoliv. Přitom není nutné vyrážet s rozbřeskem, obecně se dá říct, že příjezd před devátou bývá zárukou místa, které ještě nezahltily davy. Pokud opravdu nejste ranní ptáčata, tak na to samozřejmě můžete jít i opačně a počkat, až většina návštěvníků vyrazí na večeři, teplota klesne na přijatelnou úroveň a užít si klid v pozdějších hodinách.

Mějte informační náskok

Digitální detox samozřejmě může mít svoje kouzlo, při plánování vašeho programu ale stojí za to být alespoň na chvíli online. Obloha je zatažená a venku to nevypadá na hezký den? Prozkoumejte snímky z meteoradarů, podívejte se na lokální předpovědi počasí (ikonky na displeji telefonu opravdu nejsou ten správný nástroj, kterým se řídit) a zvažte, co dál. Samozřejmostí je kontrola, zda má vámi vyhlédnutý cíl skutečně otevřeno (zapomeňte na české pondělky, zahraniční zvyklosti můžou být opravdu pestré), od věci není ani pohlídat si termíny prázdnin v různých zemích.

Čtěte recenze

Hodnocení ostatních návštěvníků jsou jedna z nejlepších věcí na Google mapách. Jen je nutné je používat s rozmyslem. Samotný průměr toho příliš neřekne, pětihvězdičkové recenze rozdávají mnozí jak na běžícím pásu. Přečtěte si ale konkrétní zkušenosti návštěvníků, samozřejmě s přihlédnutím k tomu, jak často dotyčný hodnotí. Je to jeho jediná a extrémně pochvalná recenze? To zavání. Přijde vám, že třeba průměr 4,1 je příliš nízký? Seřaďte si hodnocení od těch nejhorších, ať víte, co lidem vadilo. Mnohdy jsou to bizarnosti typu „přijeli jsme a bylo zavřeno“, případně hodnotí službu, kterou dané místo ani neposkytuje. A ještě jedna nekorektní rada na závěr: minimálně v Česku platí, že není pět hvězdiček jako pět hvězdiček. V menších sídlech bývají recenzenti zpravidla méně nároční a vychvalují něco, co by „zpovykaného“ Pražana nebo Brňana ani náhodou neoslovilo. Takže jakmile uvidíte slova chvály třeba na „velké porce“ nebo „hodně muziky za málo peněz“, mějte se na pozoru. Z poslední doby můžu uvést příklad „pětihvězdičkové“ asijské restaurace v menším jihočeském městě, ze které se ale vyklubala čistokrevná glutamátová pomsta. A ano, porce se opravdu nedala sníst.

Utrácejte!

Stručná rada na závěr – pokud to vaše finanční možnosti dovolují a jste spokojeni, podpořte daný podnik vyšší útratou. Pochutnali jste si a cítíte se tady dobře? Tak si dejte ještě sklenku prosecca, kávu nebo dezert, případně digestiv – jste přece na dovolené, není kam spěchat a místní kavárník či restauratér právě takový přístup potřebuje, aby se jeho byznysu dařilo a on třeba mohl fungovat i při vaší příští návštěvě.

Přeji hezký víkend a vydařenou dovolenou!


Výběr týdne

Úroky dál klesají, kam s penězi?

S tím, jak ČNB snižuje úrokové sazby, dál klesají i výnosy u konzervativních produktů, jako jsou spořicí účty. Některé banky za poslední čtvrtrok srazily nabízené úroky až o procentní bod. HN se podívaly na alternativní možnosti, jak své úspory ochránit.

Velký hazardník v problémech

Patřila k největším hazardním skupinám v Česku poslední dekády. Teď skupina Rebuy Stars, která donedávna provozovala herny a kasina se stovkami výherních automatů, míří do insolvence. Respektive její důležitá část. Posílá ji tam její majitel, hazardní a realitní magnát Josef Liška, který ji chce reorganizovat a za pomoci nového partnera zachránit.

Nádraží padlo, co bude dál

Kladenské nádraží šlo k zemi pár dnů po kontroverzním rozhodnutí. HN zjistily z katastru nemovitostí a registru smluv, že pouze pár týdnů před začátkem demolice koupil sousední budovu bývalý místní politik se silnými vazbami na ODS. Strana přitom vede i obě ministerstva, která jsou podepsaná pod rozhodnutími vedoucími k demolici architekty oceňované budovy z roku 1873.

Koupit dluhopisy KKCG, nebo ne?

Na českém dluhopisovém trhu nyní dochází k největší emisi pro drobné investory v historii. Skupina KKCG Karla Komárka se rozhodla vydat dluhopisy ve výši pěti miliard korun, pro velký zájem emisi už navýšila o miliardu. S dluhopisy se navíc bude obchodovat na pražské burze. Jsou dluhopisy KKCG dobrou investicí?

Jak na nemovitosti v zahraničí

Mít vlastní byt či dům v zahraničí chce stále více Čechů. Pořídit si nemovitost v cizině plánuje zhruba pětina českých zájemců, uvádí nedávný průzkum společnosti Ipsos provedený ve spolupráci s firmou Broker Consulting. V řadě lokalit, a to dokonce i těch turisticky oblíbených, je totiž možné ji sehnat levněji než v tuzemsku.

Penzijko, nebo DIP?

Letošní změny ve spoření na penzi jsou největší za poslední dekádu. Od ledna funguje dlouhodobý investiční produkt (DIP), umožňující si s daňovou výhodou investovat po své ose. Od července se kompletně změnily státní příspěvky pro lidi, kteří si odkládají peníze na stáří. Jak se v tom vyznat a jak od státu dostat co nejvíce? 

Enyaq chce porazit Teslu

Škoda chce vrátit Tesle červnovou facku v prodejích elektroaut, kdy americká značka udala v Česku 953 elektrických aut, zatímco největší domácí automobilka si jich připsala jen 72. Výkonný Enyaq se přibližuje cenou Modelu Y.

Kdy přijde nejlepší čas koupit byt

Kdo si chce pořídit výhodně byt a jde na to analyticky, by se měl zajímat o následující: jak se vyvíjí ceny nemovitostí, co se děje s nezaměstnaností, mzdami a pak samozřejmě také s úrokovými sazbami. Kombinace zmíněných faktorů určuje, kdy se protrhne pomyslná hráz a na nemovitostní trh se nahrnou davy zájemců.

 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist