Studenti se podle realitních kanceláří musí v univerzitních městech připravit na to, že si oproti loňsku za bydlení připlatí. Nájmy ve velkých bytech zdražily zhruba od osmi do 17 procent. Menší byty, které vychází obecně dráž než studenty často preferované spolubydlení, oproti loňskému létu zdražily o jednotky procent. Kromě vysokých cen a poptávky zvyšují nároky na hledání bydlení také samotní nájemci, ti mají na studenty často řadu požadavků a raději pronajímají byty jiným lidem na delší dobu, sdělily ČTK oslovené realitní kanceláře.

„U studentů evidujeme zájem o dispozice od 2+1 do 4+1. Pro studenty zde hraje roli fakt, že u větších dispozic klesá cena za lůžko. Co se týká specifik, studenti chtějí ideálně neprůchozí pokoje a dobrou dostupnost MHD. Velmi důležitou roli hraje i lokalita,“ řekl obchodní ředitel společnosti UlovDomov.cz Jiří Krejčí.

Podle dat realitní platformy Bezrealitky.cz se průměrný byt o 70 metrech čtverečních s dispozicí 2+1 nebo 3+kk pronajímá v širším centru Prahy téměř za 27 000 korun měsíčně. Připočíst je pak třeba náklady na energie a poplatky. Pokud by se studenti rozhodli bydlet ve dvou, zaplatí asi o 12 procent více oproti loňsku, tedy každý 15 169 korun. Ve čtyřech spolubydlících to bude zhruba 8432 korun za lůžko. Na takzvané vnější hranici Prahy se stejný byt pronajme za 18 970 korun, což je o 11 procent meziročně více.

V Brně se podle Bezrealitky.cz cena za stejný byt zvýšila meziročně o 1890 korun, tedy asi o desetinu. Nájemné se tu pohybuje kolem 21 200 korun. Dva spolubydlící zaplatí každý zhruba 11 876 korun, pokud budou bydlet ve čtyřech, bude to asi 6 574 korun. Víc zdražily nájmy v Ostravě, kde se cena za obdobný byt zvýšila o 2200 korun na 14 630 korun. Dva spolubydlící zaplatí zhruba 8280 korun každý, čtyři pak 4623 korun.

Podle portálu Sreality.cz chtějí studenti občas bydlet také v malých bytech 1+kk a 1+1. Nájemné se v nich meziročně zvýšilo o čtyři procenta, bez započítání energií se pohybuje v celé ČR od přibližně 9800 korun v Jihlavě až po 15 990 korun v Praze. Spolubydlením se podle datového analytika Sreality.cz Štěpána Matějka dá například v Praze a Olomouci ušetřit přibližně 5000 korun oproti pronájmu malého bytu.

I přes vysoké ceny je zájem o nájemní bydlení podle Bezrealitky.cz rekordní. V hlavním městě může mít o nájemní byt zájem přes 70 lidí a v Brně přes 40. V Ostravě, Plzni či Pardubicích je již zájem menší, i tak se ale o byt může zajímat zhruba 11 lidí. Studentům mohou navíc situaci s hledáním bydlení komplikovat podle šéfa Bezrealitky.cz Martina Ponzera také pronajímatelé. Ti mohou například požadovat dvouměsíční kauci a zároveň i platbu na dva měsíce předem. Standardem při hledání bytu se ale stávají také například doložení bezdlužnosti studentů, reference z předchozích pronájmů či ručení ze strany rodičů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist