Když jsme před třemi lety rozjížděli náš podcast Green Deal a připravovali první ročník konference Green Deal Summit, bylo téma přechodu k zelené ekonomice vysoce politicky polarizující a zideologizované z obou stran – zastánců i odpůrců přechodu na udržitelnější ekonomiku. Zároveň se řešila spousta do té doby málo prozkoumaných problémů spojených s masovějším zaváděním technologií, jako jsou fotovoltaické elektrárny nebo financování projektů podle kritérií spojených s udržitelností.
Dnes, kdy připravujeme třetí ročník konference, je situace jiná. Desítky tisíc domácností už mají zkušenosti s tím, jak funguje solární elektrárna nebo tepelné čerpadlo. Ti, které kromě úspor zajímá i bezpečnost, zjišťují, jak těžké je najít technologii, která by nebyla závislá na čínských výrobcích.
Téma udržitelné ekonomiky se více propojuje s tématem evropské konkurenceschopnosti v globálním měřítku. S nájezdem čínských elektromobilů, solárních elektráren nebo větrných turbín si i mnozí hodně zeleně orientovaní aktivisté uvědomili, že Čína nejenže Evropě technologicky odskočila, ale vytváření nové závislosti je pro Evropu nebezpečné. A investoři zase spíš pošilhávají po Americe, která schválila balík zákonů, jenž jde pragmaticky naproti udržitelnější ekonomice.
Zároveň si řada evropských politiků a regulátorů uvědomila, že právě kvůli konkurenceschopnosti je potřeba otázky spojené se zelenáním ekonomiky pojmout méně ideologicky a více pragmaticky. Souvisí to s politikou, kde zideologizování tématu vhání voliče do náruče těch, které bychom mohli označit za fetišisty – tedy třeba české zastánce spalovacího motoru.
A souvisí to i s ekonomikou, protože celá Evropa tak nějak bojuje s tím, aby nastartovala hospodářské oživení. Se závistí se pak Evropané dívají do Spojených států, kde nová legislativa prezidenta Joea Bidena, především zákon o snížení inflace, vytváří praktičtější podporu pro udržitelnější byznys než evropské regulace.
Se zájmem jsem si třeba nedávno četl zprávy o tom, že Texas, dnes v podstatě kolébka amerického konzervatismu, kam své firmy přesouvá třeba Trumpův fanoušek Elon Musk z údajně příliš socialistické a zelené Kalifornie, úspěšně buduje decentralizovanou energetiku s pomocí obnovitelných zdrojů i bateriových úložišť. Z padesáti amerických států má Texas nejvíc instalované kapacity výroby z větrné energie a je druhý ohledně solárů a bateriových úložišť. Víc než pětinu elektřiny tento velmi průmyslový stát vyrábí z obnovitelných zdrojů. V Česku je podíl obnovitelné energie zhruba 17 procent.
Evropa i Česko má přitom kde brát nápady a výrobní kapacity pro potřebu zeleného průmyslu. Do našeho podcastu zveme často zástupce českých firem, které vymyslely nebo rozvíjejí nějakou zajímavou technologii, která je spojená s udržitelnější ekonomikou. Bavili jsme se třeba o jiném pohledu na obaly a v některém z příštích dílů si budete moci poslechnout o revoluční technologii na zpracování plastového odpadu, kde má malá česká firma smělé evropské plány. Nejde o romantismus, jde o byznys.
Nápady tu tedy jsou, jen v Evropě jde všechno tak nějak ztěžka. Brání tomu třeba nefunkční společný trh, složitá byrokracie a nejasnosti kolem pravidel týkajících se třeba ESG, oné magické zkratky, kterou mnozí podnikatelé nenávidí a zastánci udržitelnosti milují. Tato pravidla se týkají jak životního prostředí, tak sociálního dopadu podnikání i způsobu řízení.
Už v květnu na konferenci o udržitelných financích v Praze, pořádané think-tankem International Sustainable Finance Centre, se ale poměrně otevřeně mluvilo za pomocí prvních reálných čísel o tom, jak se do evropské ekonomiky začíná propisovat taxonomie, tedy pravidla udržitelnosti definovaná pomocí této zkratky. Firmy se učí dávat si cíle, které jsou navázané na ESG, a investoři tato pravidla čím dál víc zohledňují ve svých strategiích.
Evropská centrální banka nedávno ve své studii uvedla, že firmy v eurozóně, které vypouštějí více uhlíku, platily sazby o 0,14 procentního bodu vyšší než ty, které vypouštějí méně emisí. Společnosti, které do svých plánů zahrnují snížení emisí do budoucna, mají podle této studie také trvale přístup k levnějším úvěrům.
O tom, zda a jak se třeba tento aspekt promítá do české ekonomiky, jak k němu přistupují banky a firmy, se chceme bavit s našimi hosty na dalším ročníku Green Deal Summit Prague, který HN pořádají 24. září.
Zelená dohoda potřebuje odideologizovat – a potkat se s ekonomickou realitou.
Výběr týdne
Česko by mělo vsadit na čipy a software, říká úspěšný investor
Jiří Hlavenka, který udělal asi nejlepší investici v Česku. Díky tomu nejen podporuje další start-upy, ale může vládě dávat rady, na co by se měla soustředit – protože to i sám prosazuje v Jihomoravském kraji.
Čínská ocel ohrožuje výrobce na celém světě
Nevídaný vývoz čínské oceli má takový dopad, že je ohrožena existence ocelářského průmyslu v Evropě i jinde na světě – tedy včetně Česka.
Třeba Poláci vědí, co dělají
Zakladatel e-shopu CZC.cz komentuje způsob, jakým polské Allegro spravuje svoji investici do české e-commerce, a vysvětluje, jak se emocionálně odstřihnout od byznysového dítěte.
Když si zbrojař kupuje chatu v horách
Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad si nedávno pořídil dům ve Špindlerově Mlýně. Jinak se obchody s horskými nemovitostmi moc nehýbou.
Česko se chystá na uhlíkové clo
Začíná se vyjasňovat, jak bude v Česku fungovat uhlíkové clo na importované zboží nezatížené drahou povolenkou. Vypadá to, že výrobce neochrání a rozpočtu příliš nepomůže.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist