Třetí ročník největší české konference o transformaci ekonomiky a Zelené dohodě, Green Deal Summit Prague 2024, právě odstartoval. V průběhu celého dne se na pódiu střídají experti z různých oborů a rozebírají, jak Green Deal řeší naši sousedé, jak k němu přistoupí nově zvolená Evropská komise, jak by se mohla změnit pravidla zelené revoluce průmyslu, jakou roli v ní hrají banky, jestli se energetika obejde bez uhlí nebo jak moc se (ne)daří páteři evropského průmyslu – výrobě aut. Letos se summit navíc významněji rozšířil o experty z Polska, Německa a Slovenska.

Událost pořádají Hospodářské noviny v Technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici v Praze. Souhrn toho nejdůležitějšího ze summitu můžete sledovat v online reportáži v tomto článku. Celý den plný diskusních panelů a přednášek bude zakončen natáčením speciálního dílu podcastu Bruselský diktát.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
11:11
Přebujelá byrokracie zemí

"Všechny země rozumí problematice budoucí změny vytápění a novým zdrojům energie. Země jsou ale tak byrokratické, že vše dlouho trvá, navíc často své plány v energetice mění. Bylo by skvělé, kdyby země byly ve směřování sjednocené, aby lobbisté nemohli různě ovlivňovat strategické směřování daných zemí v energetice," uvedl Stefan Gross-Selbeck, předseda dozorčí rady start-upu Woltair.

11:01
Fenomén NIMBY

Trend NIMBY, tedy akronym anglických slov Not In My Back Yard, česky „ne na mém dvorku”, je problém pro zelenou transformaci v řadě zemí, například i v Česku. V zemi končí řada projektů nových technologií ve veřejných referendech neúspěchem. Podobně je to i v Polsku. “Slyšíme a dlouho ještě od lidí ulyšíme, že nechtějí mít vedle svého domu větrnou elektrárnou. To je problém, musíme lidem výhody stále vysvětlovat,” říká Pawel Rózycki, zástupce ředitele odboru plánování a strategie změny klimatu v Evropské komisi.

10:58
Slováci a Green Deal

Redaktor HN Martin Ehl na pódiu moderuje panel, jak Green Deal vnímají u sousedů. “Slováci nechtějí akceptovat nic nového. Přijetí zelených změn a celého Green Dealu není na Slovensku zrovna pozitivní. Vnímám na Slovensku především hlasy, že zastánci Green Dealu jsou ekoteroristé, že tento trend je mainstreamem pouze v Západní Evropě. Podívejte se na počet elektroaut na Slovensku, lidé stále volají po tom, že chtějí auta se spalovacími motroy. To je problém,” říká Ivan Štefunko, bývalý investor do zelených technologií a nyní politik.

10:50
Zelené změny a pracovní síla

“Načasování zelených změn je naprosto klíčové. Pokud přijdou nepřipravené, mohou způsobit velké sociální problémy. Transformace na nové energie nesmí limitovat komfort lidí a musí přinést jistotu pracovní síle,” řekl na konferenci Pawel Rózycki, zástupce ředitele odboru plánování a strategie změny klimatu v Evropské komisi.

10:35
Cla na čínská elektroauta

"Většina zemí Evropské unie není pro blokaci cel na čínská elektroauta. Tím ale nekončíme. Musíme v obchodní válce stát na straně Spojených států amerických," říká Hladík.

10:27
Pozitivní šéf Komerční banky

Šéf Komerční banky Jan Juchelka zůstává ohledně zelené transformace pozitivní. Naředil tak probíhající debatu, která se nesla spíše v kritickém tónu. “Je ideální čas na to, abychom aktivovali to nejlepší z nás. Má-li být dekarbonizace úspěšná, tak musíme alokovat cokoliv mezi pěti až sedmi procent HDP země,” říká bankéř.

Jan Juchelka

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na
10:14
Bez ocele nemáte zemi
Alexandr Eggert
Alexandr Eggert, šéf Evropské asociace výrobců oceli: "Nechci citovat Trumpa často. Jeho výrok “Bez ocele nemáte zemi” je ale pravdivý. Bez ní nemáte řadu oborů od obnovitelných zdrojů, přes obranné nástroje po skalpely doktorů.
Foto: Libor Fojtík
10:10
Česká kotlina

"Nesmíme se zabetonovat v české kotlině a bránit se diktátu Bruselu. Tak to vůbec není. Češi, včetně vlády a zástupců byznysu musí více jezdit na evropské konference a summity," apeluje politik Dusík.

10:05
Centrální zásobování teplem

"Musíme Evropské komisi vysvětlit, že chceme uchránit centrální zásobování teplem. A to bude složité. Evropa ho vyjma severských zemí nezná. Kdyby se zemní plyn stal nečistým zdroje energie, tak to může zemi přinést velký sociální problém. Polovina lidí v zemi je závislá na centrálním teple. Tato tranzice bude stát jen ČEZ 80 miliard korun," říká šéf ČEZ ESCO Kamil Čermák.

10:00
Fosilní skanzen

"Chceme zůstat průmyslovou a technologickou zemí, proto do těchto sektorů prostředky vstupují. Víme, že bilion korun na zelenou tranzici nebude stačit, je to třetina potřebných peněz. Zbytek musí jít z bank. Nemůže vše jít z dotací, musíme získat dlouhé peníze," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. "Dlouho jsme žili ve fosilním skanzenu a říkali jsme si, že nám to bude vyhovovat. Vysmívaní Poláci a Maďaři investovali do obnovitelných zdrojů energie. My ne. Zaspali jsme," dodal.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist