Ve vývoji nových léků Evropa zaostává za Spojenými státy. „V USA v posledních letech vzniká téměř polovina všech inovativních léčiv, v Evropě jen 22 procent,“ srovnává David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Spojené státy podle něj více podporují investice, dávají silnou patentovou ochranu, míra regulace je tam únosnější.

Na evropské mapě vývoje léků jsou nejvýraznější Velká Británie nebo Švýcarsko. Vedle nich hraje Česko zanedbatelnou roli. Nyní se do Prahy na konferenci Prague.bio sjeli špičkoví odborníci na vývoj biotechnologií, zástupci významných investičních fondů, právníci specializující se na transfer technologií a další experti. Cílem bylo najít způsob, jak z Česka a podobných zemí udělat centra vývoje biotechnologií a nových léků. Za zásadní označili nutnost propojit dobré nápady z laboratoře s vhodnou podporou investorů.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak vývoj léků podporují granty nebo nadace.
  • O úloze kvalitních amerických univerzit.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se