Není kmín jako kmín. Ten český nese jméno kmín kořenný nebo taky kmín luční. Jeho originální chuť a použití se považují za specialitu, která se v tuzemsku kultivuje už déle než 160 let. Malá rodinná firma Náš kmín z Petráveče na Vysočině je zpracovatelem a vášnivým popularizátorem českého dvouletého kmínu. V soutěži Volkswagen Firma roku 2024, kterou vyhlašují HN, získala v Kraji Vysočina první místo.
Český kmín je jedním z mála tuzemských zemědělských produktů, který se pyšní značkou chráněného označení původu. Mezi tyto produkty patří ještě Všestarská cibule, odrůda heřmánku Chamomilla bohemika, Nošovické kysané zelí, Pohořelický kapr a Žatecký chmel.
„Naše malá rodinná firma se zaměřuje především na zpracování a popularizaci Českého kmínu, jediného a posledního koření, které se v současné době stále ještě pěstuje ve větším měřítku na našem území,“ říká Karel Jonák, spolumajitel vítězné firmy Náš kmín.
Právě na Vysočině se v 20. století začal kmín intenzivně šlechtit. Podařilo se zde vyšlechtit ty nejlepší odrůdy, které patří mezi světovou špičku. Jonákova firma aktuálně navázala spolupráci se značkou Vitana, hypermarkety Globus či slovenskou Maspomou. Mezi zákazníky patří především maloobchodní sektor, ale významnou část zabírá i gastro segment, který́ neustále roste a začíná se pozvolna měnit s tím, jak kuchaři, manažeři a majitelé restaurací chtějí do svých podniků přinést kvalitu i v tak obyčejném sortimentu, jako je koření.
„Snažíme se proniknout také do obchodních řetězců, ale u nich je těžké uspět. Mají zájem hlavně o nízkou cenu a kvalitu příliš neřeší,“ vysvětluje Martina Homolová ze společnosti Náš kmín.
Firma se zaměřuje i na výrobu za studena lisovaných olejů, nepřekvapivě hlavně z kmínu.
Firmou roku v Pardubickém kraji je výrobce chytrého oblečení CityZen, živnostnice roku pěstuje levanduli po svém
V současné době má Náš kmín čtyři zaměstnance a roční obrat kolem 35 milionů korun. Obchoduje za spolek Český kmín, který sdružuje pěstitele, zpracovatele a prodejce českého kmínu. „Pro zemědělce zajišťujeme udržitelnost ceny. Když zemědělci český dvouletý kmín zasejí, tak díky nám vědí, jakou budou mít příští rok výkupní cenu. O to mají nižší riziko,“ říká Jonák.
Právě vyšší cena staví český dvouletý kmín do konkurenční nevýhody vůči levnějším jednoletým kmínům a kmínům z dovozu. Ty ale mají podle Jonáka menší kvalitu a nižší obsah aromatických silic.
Stříbro vybojovala rodinná firma s dlouhou tradicí – Řeznictví Stejskal, zpracovatel a výrobce masných výrobků. Třetí místo firma Foul, která vyrábí a vyvíjí prémiové vybavení pro fotbalisty. Konkrétně nabízí protiskluzové ponožky a chrániče. Firmu založili dva kamarádi a fotbalisti Pavel Chalupa a Štěpán Rybníček.
Titul Moneta Živnostník roku 2024 Kraje Vysočina získal klempíř, pokrývač a tesař Roman Starý. Dělá střechy na klíč a má i vlastní prodejnu spojovacího materiálu. „Zvítězil zaslouženě, protože se zabývá klasickým, starým řemeslem a svoje zkušenosti předává dál,“ uvedla za porotu Ludmila Žáková z Monety Money Bank.
Jeho práce je natolik žádaná, že čekací dobu má až dva roky. „Pokud chcete kvalitního řemeslníka, tak si na něj musíte v současné době minimálně rok počkat. Náš obor je velice fyzicky náročný a člověk musí mít dobrou představivost a být hlavně manuálně zručný. Mladých lidí, kteří by se mu chtěli věnovat, je, řekl bych, čím dál méně,“ popisuje Starý.
Přitom rčení „řemeslo má zlaté dno“ podle Starého bezesporu platí. Sám začal podnikat v roce 2005 s pártisícovým kapitálem a nyní má se svými šesti spolupracovníky roční obrat kolem 17 milionů korun. „Velkou část zisku investuji zpátky do vybavení a nových strojů,“ říká Starý.
V současné době se věnuje spíš velkým zakázkám, celkem jich udělá kolem osmnácti ročně. Když dělal jen rodinné domy, stihl jich i třicet za rok.
„K podnikání mě přitáhla hlavně svoboda. A daří se mi. Nepotřebuji ani žádnou reklamu, zakázky spíš odmítám. Mohu si vybírat, co budu dělat,“ uvádí Starý.
Mezi nejnáročnější zakázky, které v poslední době dělal, řadí například kompletní zastřešení Městského pivovaru Havlíčkův Brod, který vyrábí pivo značky Rebel.
Druhé místo získala chovatelka včel a producentka medu Markéta Krejčová. Bronz si odvezl Lukáš Kochrda věnující se vývoji a výrobě dětských Montessori motorických pomůcek.
Vyhlášen byl rovněž vítěz doprovodné kategorie Moneta Živnostník roku Srdcař oceňující živnostníky, kteří jsou své práci zcela oddáni. V Kraji Vysočina získala toto ocenění Renata Veselá trpící roztroušenou sklerózou a věnující se výrobě šperků z korálků. Tuto činnost často dělá v rámci dílen pro děti.
Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Volkswagen Firma roku 2024 a Moneta Živnostník roku 2024 se uskuteční 11. prosince na pražském Žofíně.
Vítězové
Volkswagen Firma roku 2024 Kraje Vysočina:
1. Náš kmín s.r.o. – zpracovatel českého dvouletého kmínu (Petráveč)
2. Řeznictví Stejskal s.r.o. – zpracování a výroba masných výrobků (Chotěboř)
3. Foul s.r.o. – výroba a vývoj prémiového vybavení pro fotbalisty (Třebíč)
Moneta Živnostník roku 2024 Kraje Vysočina:
1. Roman Starý – klempíř, pokrývač a tesař (Bobrová)
2. Markéta Krejčová – chov včel a produkce medu (Pacov)
3. Lukáš Kochrda – vývoj a výroba dětských Montessori motorických pomůcek (Doupě)
Moneta Živnostník roku Srdcař 2024 Kraje Vysočina:
Renata Veselá – výroba šperků z korálků (Jihlava)
Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2024 Kraje Vysočina:
Domácí dobroty s.r.o. – provoz sušárny ovoce a výroba ovocných svačinek (Ostašov)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist