Daně zvyšovat nebudeme, stát musí začít šetřit u sebe, na svém provozu. Těmito slovy lákala na podzim 2021 koalice dnešních vládních stran Spolu lidi, aby jí přišli hodit hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jednou z hlavních cest, jak ušetřit, mělo být propuštění 13 procent státních úředníků.

Ekonomové už tehdy upozorňovali, řečeno slovy někdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, že tento slib není zasazen do reálného ekonomického rámce. Přeloženo do řeči čísel: v praxi by jeho splnění znamenalo propuštění bezmála 10 tisíc úředníků placených ze státního rozpočtu. Bylo jasné, že bez zásadního seškrtání byrokratických agend něco takového nebude možné provést, aniž by některé úřady zkolabovaly.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik má aktuálně Česko státních zaměstnanců.
  • Jaká je jejich struktura.
  • Kolik se podařilo ministerstvům zrušit úřednických míst od roku 2022.
  • Jaké jsou šance na další propouštění.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.