Do stovky největších světových zbrojovek se dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to v pondělí uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 procenta na 632 miliard dolarů (15,2 bilionu Kč).
Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb CSG se podle SIPRI meziročně zvýšily o 25 procent zhruba na 1,2 miliardy dolarů (27,6 miliardy korun). V loňském žebříčku byla firma na 107. místě. Podle SIPRI se jí podařilo diverzifikovat zeměpisné zdroje svých příjmů, jelikož zvýšila podíl zbraní prodaných do států Evropské unie. Podle zpráv z médií firma pracovala na kontraktech na dodávky zbraní pro Ukrajinu, jejichž objednavatelem byly jiné evropské země.
Český miliardář Strnad bude největším výrobcem munice v západním světě. Dokončil akvizici za 53 miliard korun
„V roce 2023 nastal výrazný nárůst příjmů z prodeje zbraní, který pravděpodobně pokračoval i v roce 2024,“ konstatoval jeden z autorů studie Lorenzo Scarazzato. Nejvíce rostly příjmy dvou velkých ruských výrobců zbraní, které se meziročně zvýšily o 40 procent na 25,5 miliardy dolarů (586,5 miliardy korun). Autoři studie však poukazují na to, že ruské údaje nejsou zcela věrohodné.
Největší podíl na prodeji zbraní a vojenských služeb v rámci 100 největších podniků mají firmy ze Spojených států. Na ty připadají příjmy v objemu 317 miliard dolarů (7,291 bilionu korun). To je o 2,5 procenta více než v roce 2022. Podniky z USA obsadily prvních pět míst v žebříčku. V čele jsou Lockheed Martin, RTX a Northrop Grumman.
Na firmy z Evropy připadají příjmy za 133 miliard dolarů (přibližně tři biliony korun), údaj se ve srovnání s rokem 2022 výrazně nezměnil. Podle autorů studie se dá však očekávat, že výraznější zvýšení nastalo v letošním roce. V Evropě se dařilo hlavně čtyřem velkým firmám v Německu, které příjmy z prodeje pro armádu zvýšily o 7,5 procenta na 10,7 miliardy dolarů (255,2 miliardy korun). Jediná další firma ze států Visegrádské skupiny (V4), která je v letošním žebříčku, je polská PGZ.
Příjmy z vojenského prodeje tří velkých izraelských firem se meziročně zvýšily zhruba o deset procent na 13,6 miliardy dolarů (324,4 miliardy korun). „Izraelské firmy dostávají výrazně více zakázek, jak pokračuje a rozšiřuje se válka v Pásmu Gazy,“ poznamenal další z autorů studie Diego Lopes da Silva.
Velmi se dařilo také velkým zbrojovkám v Jižní Koreji, jejichž příjmy se zvýšily meziročně o 39 procent na 11 miliard dolarů (262,4 miliardy korun), a to díky prodeji na domácím trhu, ale i díky exportu do Polska. V Japonsku firmy zaznamenaly zvýšení příjmů o 35 procent na deset miliard dolarů (239,2 miliardy korun). Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb velkých čínských firem se zvýšily o 0,7 procenta na 103 miliard dolarů (2,463 bilionu korun).
Příjmy největších výrobců zbraní a poskytovatelů vojenských služeb se dlouhodobě zvyšují. Do roku 2015, kdy žebříček bere v potaz i firmy z Číny, se tržby z těchto aktivit u stovky největších firem zvýšily o 19 procent. Údaje největších podniků odrážejí podle SIPRI vývoj v celém zbrojním průmyslu.
Skupina CSG podnikatele Michala Strnada loni zvýšila tržby o 71 procent na 1,73 miliardy eur (přibližně 43,7 miliardy korun), čistý zisk pak zvýšila o 49 procent na 210 milionů eur (5,3 miliardy korun). Na tržbách skupiny se z více než 70 procent podílel obranný průmysl. Více než 60 procent jde z divize CSG Defence, která zahrnuje výrobce pozemní vojenské techniky a velkorážové munice. Pětina tržeb je z divize malorážového střeliva CSG Ammo+. Minulý týden se CSG stala vlastníkem americké firmy Kinetic, která sdružuje přední americké výrobce malorážového střeliva.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist