Na konci minulého roku vyhrál Ochranný svaz autorský (OSA) spor s operátorem Vodafone. Nejvyšší soud rozhodl, že by dovozci mobilů měli odvádět poplatky za takzvané náhradní odměny autorům také z mobilních telefonů. V Česku to opět otevřelo debatu o těchto náhradních odměnách, které se platí také třeba z prázdných CD nebo paměťových karet. Není to zdaleka jediná kontroverze kolem největšího a nejproslulejšího kolektivního správce autorských práv. Šéf OSA Roman Strejček vysvětluje, proč na tyto odměny mají mít umělci nárok a také jak se změnil svět autorských práv s příchodem nových technologií.
Co se dočtete dál
- Jak se změnily příjmy OSA v posledních letech vlivem nových technologií.
- Kolik vydělávají autoři hudby na službách jako Spotify.
- Proč se poplatky OSA z mobilních telefonů nevztahují k pirátství.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.





