Americká společnost OpenAI, stojící za populárním jazykovým modelem s prvky umělé inteligence (AI) ChatGPT, podezřívá čínský start-up DeepSeek, že pro trénink vlastního modelu AI neoprávněně použil její výstupy. Uvedl to server listu Financial Times (FT) s odvoláním na anonymní zdroj z americké společnosti. Společnost věc odmítla oficiálně komentovat.
Podle zdroje OpenAI identifikovala použití techniky zvané „destilace“. Ta umožňuje menším modelům dosáhnout podobných výsledků jako větší modely za výrazně nižších nákladů. Tato praxe je v odvětví běžná pro interní účely, avšak OpenAI podle FT považuje její použití DeepSeekem pro vytvoření vlastního veřejného modelu za porušení podmínek užívání služby. Ty explicitně zakazují vývoj konkurenčních modelů na základě jejich výstupů.
Microsoft, který s OpenAI spolupracuje a patří mezi její největší investory, už loni prošetřoval účty spojené s DeepSeekem a zablokoval jim přístup k vývojářskému rozhraní OpenAI.
Kdo je muž, který zaskočil Silicon Valley i Wall Street? A proč by jeho vize měli začít brát vážně všichni
V oficiálním prohlášení se OpenAI vyjádřila v obecné rovině, aniž by jmenovala DeepSeek, že podniká kroky „k ochraně našeho duševního vlastnictví, včetně pečlivého procesu rozhodování o tom, které schopnosti budou zahrnuty do zveřejněných modelů“ s tím, že chce spolupracovat s americkou vládou na ochraně modelů AI před pokusy konkurence zmocnit se americké technologie.
Pověřenec administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro AI a kryptoměny na televizní stanici Fox News hovořil o možné krádeži duševního vlastnictví. „Existují podstatné důkazy, že DeepSeek extrahoval znalosti z modelů OpenAI pomocí destilace, a nemyslím si, že by z toho OpenAI měla radost,“ dodal.
Podle některých expertů jde nicméně o běžnou praxi mezi akademiky i start-upy. „To znamená, že zdarma dostanete krok vyžadující lidskou zpětnou vazbu. Nepřekvapuje mě, že DeepSeek údajně udělal totéž. Pokud ano, zastavit tuto praxi by mohlo být obtížné,“ řekl FT doktorand v oboru AI na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ritwik Gupta.
Chatbot R1 společnosti DeepSeek byl údajně vyvinut za mnohem nižších nákladů než konkurenční americké systémy, což vyvolalo pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI i ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují, píše server CNBC. Americká média spuštění modelu přirovnávají k vypuštění družice Sputnik Sovětským svazem, které znamenalo šok pro Západ. Investoři v reakci začali vyprodávat technologické akcie v čele s výrobcem polovodičů pro AI Nvidia. Zároveň se ale DeepSeek v posledních dnech potýká s technickými problémy, které přisuzuje kybernetickému útoku.
Samotná OpenAI čelí žalobám kvůli možnému zneužívání cizího duševního vlastnictví. Společnost žalovali například list The New York Times nebo významní američtí spisovatelé, kteří ji obviňují, že trénovala své modely na jejich článcích a knihách bez svolení.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist