Energetická společnost ČEZ poprvé kompletně zajistila přepravu tankeru se zkapalněným zemním plynem (LNG) přes oceán z USA do nizozemského terminálu. Dosud firma plyn objednávala a náklad převzala až v terminálu. Nyní měla na starosti celý přepravní proces. Informovala o tom polostátní společnost ČEZ, která si od roku 2022 pronajímá část terminálu v Eemshavenu. Dosud do něj připlulo 51 lodí s plynem pro ČR.

ČEZ měl nyní na starosti celý navigační a logistický řetězec, tedy jednání se zkapalňovacím terminálem ve Spojených státech, pronájem lodi, komunikaci s terminály, celní a daňové záležitosti či pojištění, nakládku v USA i samotnou cestu přes Atlantský oceán a návrat lodi zpět. Do Nizozemska následně v polovině minulého týdne dorazil 300 metrů dlouhý tanker se 170 tisíci metry krychlovými LNG.

Eemshaven byl prvním terminálem LNG spuštěným v Evropě od začátku války na Ukrajině, první loď sem připlula v září 2022. Plovoucí zařízení umí zpracovat osm miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho až tři miliardy mohou směřovat do České republiky. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnosti, britsko-nizozemský Shell a francouzská Engie.

„Zatím do terminálu připlulo 51 lodí s nákladem 4,6 miliardy metrů krychlových plynu určeného pro Českou republiku. Teď poprvé jsme převzali loď u pobřeží Texasu a starali se o její cestu přes celý Atlantský oceán,“ řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Náklady spojené s přepravou firma neuvedla.

Podle ČEZ zvládnutí celého procesuje posiluje firemní know-how v oblasti obchodování s komoditami i energetickou bezpečnost České republiky. „Pro nás je to velmi cenná zkušenost, kterou jsme postoupili v procesu obchodování s LNG o významný krok dále. Kontrola nad přepravou nám umožňuje být flexibilnější a v budoucnu například přesměrovat loď tam, kde je po plynu největší poptávka. Kontrola nad lodí a jejím nákladem také zvyšuje bezpečnost dodávky plynu,“ uvedl manažer ČEZ pro LNG David Viduna.

ČEZ má kapacity v Eemshavenu pronajaty do roku 2027. Od stejného roku si pak loni zajistil také zhruba dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby, v aktuálně budovaném pevninském terminálu v německém Stade nedaleko Hamburku. Firma podepsala s tamním provozovatelem smlouvu na 15 let s možností prodloužení. ČEZ zároveň deklaroval, že bude sledovat i další možnosti získání kapacit v dalších terminálech LNG.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist