„No tak to zařiďte, ať je nahoře živo. Hlavní průjezd Prahou tam udělejte. Každý, kdo naší zemí projíždí, ať tu sochu vidí.“ Třeba jen zezadu, že?

V Cimrmanově hře Blaník řeší rytíři Hynek z Michle a Smyl Flek z Nohavic odkaz svatého Václava a navrhují, aby na po něm pojmenovaném náměstí bylo pořádně živo. Autoři Svěrák se Smoljakem si tak klasicky dělali meziřádkovou legraci z komunistických plánovačů, kteří samým centrem Prahy nechali protáhnout Severojižní magistrálu, tedy dálnici uprostřed města. Zatímco všude jinde po světě se už dělaly obchvaty, u nás se šlo středem – pár metrů od nejvýznamnější sochy a muzea v zemi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se