Je to přesně rok, co americký prezident Donald Trump v rámci svého „Dne osvobození“ de facto vyhlásil ekonomickou nezávislost USA na dosavadním globálním řádu. Uvalil plošná cla na veškerý dovoz a zahájil jednu z nejagresivnějších protekcionistických ér v moderní americké historii. Tento ekonomický nástroj využil nejen k ochraně domácího průmyslu, ale především jako páku geopolitického tlaku. Nejen vůči svým rivalům, ale také proti spojencům. Cla se rychle proměnila v nástroj, kterým Trump podmiňoval přístup na americký trh širšími politickými a ekonomickými ústupky.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se mění globální obchodní a energetické toky.
  • Proč Evropa platí víc za energie a kdo na tom vydělává.
  • Jak z aktuální situace těží Čína a proč slábne dominance dolaru.
  • Co přinese technologické oddělení Západu a Číny.
  • Proč je kontrola surovin a energií klíčová pro moc ve světě.
  • Mění se role USA z garanta řádu na „predátora“.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.