Menší dodavatelé energií dlouhé roky lákali zákazníky na nižší ceny. Strategie byla jednoduchá. Dlouho jste trpěli ve velkých neohebných firmách jako ČEZ nebo E.ON. My jsme menší, inovativní a pomůžeme vám ušetřit. Při první větší krizové situaci se ale ukazuje, že to často nemusel být nejlepší krok. Ten se totiž nyní může zákazníkům sakra prodražit.
Na svou kůži to teď pocítí téměř milion zákazníků firem ze skupiny Bohemia Energy. Patří do ní ještě například firmy Energie ČS, X Energie či Europe Easy Energy. Celá skupina včera ukončila dodávky elektřiny a plynu v České republice.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekA zákazníci tak přijdou o výhodné ceny. Ceníky firmy nyní na jejích stránkách není možné dohledat, na webu je pouze oznámení o ukončení dodávek. Ceny se ale běžně u elektřiny pohybovaly mezi 1500 a 1800 korunami za jednu megawatthodinu. U plynu to většinou bylo 500 až 800 korun.
To se týká cen z počátku roku. Od té doby elektřina a plyn extrémně podražily. Elektřina s dodávkou na celý příští rok vyskočila na burzách o 150 procent, na některé zimní měsíce i o 300 procent. Plyn s dodávkou na zimní měsíce vzrostl klidně o 1000 a více procent.
Bohemia Energy, podobně jako další menší dodavatelé, kteří v minulých týdnech skončili, pravděpodobně neměli nakoupeno dostatek energií. A na dokup jim nezbyly peníze.
Nově zákazníci skončí, aspoň dočasně, u takzvaných dodavatelů poslední instance (DPI). To jsou firmy, které historicky zajišťovaly distribuci elektřiny či plynu na daném území. Jedná se o společnosti ČEZ, E.ON, PRE, innogy a Pražskou plynárenskou.
Chtěla být největší a neustála to. Bohemia Energy Jiřího Písaříka končí, a milion zákazníků tak ztratil dodavatele
A ti mají v rámci režimu DPI speciální ceníky. Ty jsou, bohužel pro zákazníky, významně dražší. Je to logické. Firmy o nově příchozích zákaznících dopředu nevěděly, a ti jim navíc mohou kdykoliv odejít. Energie pro ně tak nakupují na poslední chvíli a jen si k nim přihodí menší přirážku.
Pokud se například zákazník nachází na distribučním území společnosti ČEZ, které je v Česku největší, bude mu jako dodavateli poslední instance platit 5108 korun. Pokud jste firma, tak klidně o tisícovku víc. To je troj- až čtyřnásobek původních cen. (Nutno dodat, že silová elektřina tvoří jen část finální faktury, dříve to u domácností bylo něco málo přes polovinu, dnes může tvořit až dvě třetiny konečné platby – pozn. red.).
Ještě horší je to u plynu. Největší množství odběratelů plynu převezme společnost innogy, která je dodavatelem poslední instance v místech, kde plyn distribuuje společnost GasNet (dříve obě spadaly pod RWE, pozn.red.). Jedna megawatthodina tam vyjde podle spotřeby zhruba na čtyři tisíce korun. To je pěti- až osminásobek původních cen u Bohemia Energy.
Do celé situace se pokouší na poslední chvíli vložit končící vláda Andreje Babiše (ANO). Na stole je snížení DPH na energie nebo odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje, ročně by mohlo jít o 1500 korun na domácnost.
Ministr průmyslu Karel Havlíček po ERÚ požadoval, aby domluvil s dodavateli poslední instance dodávky energií za jednotné a pro odběratele únosné ceny. „Je to apel na velké dodavatele, aby nezneužili té situace,“ uvedl.
Radní ERÚ Petr Kusý v reakci na dotaz ČTK uvedl, že jde o novou informaci, kterou bude úřad intenzivně řešit. Dodavatelé nechtěli celou věc zatím komentovat, velká sleva ale není na pořadu dne. „Je tu šance, že se domluvíme na mírném snížení ceny kvůli velkému množství zákazníků, ale tisícikoruny to nebudou,“ říká jeden z nich.
Systém dodavatele poslední instance je nicméně pouze dočasným řešením. Může trvat až šest měsíců, zákazníci v této lhůtě mohou uzavřít novou smlouvu s jiným dodavatelem energií.
To ale nemusí být tak jednoduché. V několika posledních velmi hektických týdnech většina z nich významně zdražuje. Například pár dní starý ceník ČEZ „Elektřina – na 1 rok v akci“ má jednu megawatthodinu za 5201 korun. Jiné firmy zdražují pozvolněji. Například proud s fixací na dva roky od PRE vyjde „jen“ na 3619 korun za megawatthodinu.
Jsou firmy, které mají nakoupené energie dopředu a ceny stále drží, výhledově však kvůli růstu na velkoobchodním trhu bude muset zdražit nejspíše každý.
„Některé firmy se ale ceny snaží držet. Řada našich členů vidí v konci velkého dodavatele, jako je Bohemia Energy, příležitost na zisk nových klientů,“ říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).
I oni mají ale levnější energie nakoupeno jen omezené množství. A je otázkou, kolik téměř z milionu zákazníků na ně dosáhne.
Někteří dodavatelé tak vyhlásili stop stav. Jako například společnost MND ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, která ve středu oznámila, že úplně přestává přijímat nové zákazníky.
Důvodem je prý to, že firma nechce odběratelům, pro které má už elektřinu a plyn nakoupené, zvyšovat ceny. „Nastalá situace je nepříjemná, ale věříme, že turbulentní situace na trhu zase přejde a naši nabídku budeme moci znovu v plné šíři obnovit,“ uvedla firma ve svém prohlášení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist