Zlaté časy čínských akcií na amerických burzách jsou nejspíše u konce. Zatím poslední signál, že by investoři měli být při jejich nákupu velmi opatrní, dala v pátek čínská alternativní taxislužba Didi. Ta ani ne půl roku poté, co své akcie upsala na newyorské burze, oznámila, že je s okamžitou platností začíná stahovat. Krok je důsledkem dlouhodobého napětí mezi USA a Čínou a vedl k propadu hodnoty cenných papírů čínských firem. Samotné Didi odepsalo během pátku více než pětinu hodnoty, technologické společnosti Alibaba a Baidu přišly každá o zhruba osm procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Didi oznámilo, že po stažení z New Yorku bude obchodovat se svými akciemi na burze v Hongkongu. „Přesun Didi do Hongkongu je výrazně znepokojivým ukazatelem pro širší ekonomické vztahy mezi USA a Čínou,“ prohlásil pro americkou televizi CNN investiční ředitel společnosti Kaiyuan Capital v Hongkongu Brock Silvers. Podobně krok zhodnotil pro stanici CNBC také Aaron Costello, šéf investiční společnosti Cambridge Associates pro asijské trhy. „Myslím, že Čína dala jasně najevo, že už nechce technologické společnosti umisťovat na americké trhy, protože pak spadají pod pravomoci amerických regulátorů,“ řek Costello.

Didi působí kromě Číny v 16 dalších zemích, mimo jiné v Austrálii, Brazílii, Mexiku nebo Rusku. Na newyorskou burzu vstoupilo v červnu. Čínská alternativa v Evropě i Česku známého Uberu vybrala od investorů při primárním úpisu (IPO) 4,4 miliardy dolarů (95 miliard korun), což bylo nejúspěšnější čínské IPO za posledních sedm let.

Později však vyšlo najevo, že čínští regulátoři Didi před vstupem na burzu varovali a chtěli, aby ho firma přinejmenším odložila. Když společnost neposlechla, začal ji vyšetřovat Státní kybernetický a informační úřad. Ten je de facto řídicím orgánem čínského internetu. Výsledkem bylo, že Didi zcela zmizela z obchodů s aplikacemi. Akcie Didi kvůli tomu trpí nedůvěrou investorů a od vstupu na burzu už přišly o více než polovinu své původní hodnoty.

Vztahy mezi USA a Čínou jsou v posledních letech napjaté v diplomacii i byznysu. Rozbuškou současných čínských kroků, které dopadly i na Didi, se stal loni schválený americký zákon namířený proti firmám, které budou před nezávislými auditory tajit svá čísla o hospodaření. Burzám nařizuje takové podniky vyloučit z obchodování. Politici se nijak netají, že tím cílí hlavně na čínské firmy. Peking se nicméně obává, že by Američané mohli začít zneužívat data firem. Čínské vedení se domnívá, že když domácí podniky v USA více odkryjí karty o svém fungování, Američané pak zneužijí jejich data.

Čína zakročila nejen proti Didi, ale i dalším společnostem. Zmařila například chystaný primární úpis finančně-technologické skupiny Ant Group, za níž stojí zakladatel Alibaby Jack Ma. Ta byla oceněna na 300 miliard dolarů a měla na burze v Šanghaji provést největší IPO v historii světových akciových trhů.

Podobné kroky ještě více přispívají k růstu napětí mezi Západem a Čínou. I proto Costello a Silvers očekávají, že se brzy do Hongkongu přesunou z USA i další čínské firmy. „Rozhodnutí Didi vypadá pravděpodobně jako začátek trendu a trh by měl očekávat, že ostatní jej budou následovat,“ uvedl Silvers.

Na zhoršené vztahy a kroky čínské vlády proti firmám, které chtějí upsat akcie v USA, už zareagovali i investiční poradci. Globální investiční banky v létě začaly svým čínským klientům radit, aby místo New Yorku upisovali své akcie v Hongkongu. Americká megapole sice nabízí možnost oslovit více investorů a získat větší množství kapitálu, úpis v centru čínského byznysu ale nyní bude jistější a rychlejší.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Přidejte se k několika tisícům čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

inv660x319 13 1