Vstup českého online prodejce vlasové kosmetiky Bezvavlasy na alternativní burzu Start ukázal, že energetická krize, inflace a nejistota na trzích novým emisím nesvědčí a investorům se nechce příliš riskovat.

Firma, která měla ambici zopakovat úspěšný debut prodejce léků Pilulka z roku 2020, nakonec kvůli vlažné poptávce nabídla méně akcií, než původně zamýšlela.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Bezvavlasy je e-shop a stejnojmenný distributor dodávající profesionální vlasovou kosmetiku pro kadeřnictví a salony krásy. Firma ve veřejném úpisu, končícím ve čtvrtek, nabízela investorům 300 tisíc stávajících akcií, tedy asi 30 procent, v cenovém rozpětí mezi 490 a 630 korunami. Protože ale objednávky chodily převážně na spodním konci rozpětí, rozhodli se vlastníci – zakladatelé firmy Aleš Hudeček a František Novotný –, že prodají jen 230 tisíc akcií.

Od investorů tak získali částku 112,7 milionu korun, což celou firmu ocenilo na téměř půl miliardy. Původní záměr ale byl, aby dražba vynesla až dvojnásobek, asi 213,5 milionu korun. Obchodování s akciemi začne 7. září. Burza to napsala v tiskové zprávě.

Nižší zájem o firmu z oblasti e-commerce – z oboru, který byl investorským hitem v době pandemie – je znamením, že se situace na akciovém trhu změnila. Investoři jsou nyní nervózní a řeší, jak se energetická krize a překotný růst cen promítnou do spotřebitelské poptávky a do hospodaření firem. Současný vlažný zájem je také špatnou zprávou pro libereckou firmu Hardwario, která se na burzu Start chystala na podzim.

V červenci zase na burze Start narazila síť pizzerií Coloseum Holding. Její akcie se také upsaly na nejnižší straně cenového rozpětí a investoři do firmy vložili jen asi třetinu částky, kterou prodávající očekával. Předchozí dva letošní debuty ale byly relativně úspěšné.

„Naše ambice, na které ceně akcie upisovat, však byly blíže hornímu cenovému pásmu. Chápeme, že pohledem současného negativního sentimentu na trzích je tento cíl nereálný,“ napsali majitelé Bezvavlasů Hudeček a Novotný v mailu investorům. Podle nich je reálná hodnota akcií vyšší, a proto si raději zbylé akcie ponechají.

Transakce měla před dražbou ještě neveřejnou část. V té další akcie koupili za cenu 490 korun investor Jaroslav Šura (33 tisíc akcií), generální ředitel společnosti Jaromír Muchka (jeden tisíc akcií) a fond Starteepo finančního poradce Františka Bostla (16 tisíc akcií). Šura i Bostl navíc poptávali akcie i ve veřejné nabídce. Šura řekl HN, že tuto svoji objednávku ve veřejné části zrušil, a Bostl, který v transakci zároveň figuruje jako poradce, řekl, že ji snížil. Původně poptával dalších 170 tisíc akcií, nakonec poptal 110 tisíc.

Všechny prodávané akcie byly dosud v držení Hudečka a Novotného. Těm měl po vypořádání zůstat podíl 65 procent, nyní tedy bude větší. Oba podnikatelé pak do firmy zamýšleli vrátit asi 25 milionů korun, aby vypořádali dluh z minulosti, který vůči firmě mají.

Firma loni utržila 450 milionů korun při EBITDA 41,4 milionu a čistém zisku 32,6 milionu. Společnost nyní v Česku generuje 69 procent tržeb, ale podniká i na Slovensku a v Maďarsku. Plán je vstoupit na další trhy ve střední a východní Evropě a možná i na vybrané trhy v západní Evropě. Podle memoranda má společnost růstové plány, které by v roce 2026 měly znásobit tržby na 1,3 miliardy korun, EBITDA na 132 milionů a čistý zisk na 100 milionů korun. „V horizontu pěti až sedmi let by ráda stabilně operovala na více než deseti trzích Evropy,“ stojí v infomačním memorandu pro vstup na burzu Start.

Začátky společnosti sahají do roku 2011, kdy se prodejce kosmetiky Hudeček spojil s investorem a kamarádem z mládí Novotným. Hudeček začátky firmy v měsíc starém vyjádření pro HN popsal jako „poctivou garážovku“, tedy byznys postavený doma bez většího zázemí. Nyní Bezvavlasy prodávají profesionální řady kosmetiky od mezinárodních značek jako Wella, L’Oréal, Schwarzkopf, Kérastase, Matrix nebo Goldwell. Zákazníky jsou hlavně kadeřnictví, kosmetické salony, ale také běžní spotřebitelé. Přibližně 68 procent z celkového obratu generují prodeje přes internet.


Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

reces