Určitým evergreenem se staly změny daňových předpisů, které patrně nikoho nepřekvapí. Dotknou se prakticky veškerých daňových předpisů – zákona o daních z příjmů, zákona o dani z přidané hodnoty, daňového řádu a dalších. Například u DPH bude pravděpodobně největší změnou "zavedení třetí sazby DPH ve výši 10 procent u potravin pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu a výživu malých dětí, dále u očkovacích látek a léků, tištěných knih, obrázkových knih pro děti a tištěných nebo ručně psaných hudebnin," líčí ve svém článku Martin Zatloukal ze společnosti Rödl & Partner.

Pro investory by také neměla zůstat bez povšimnutí změna zdaňování investičních fondů. Nově by se totiž část z nich měla danit 19procentní sazbou namísto jednotné pětiprocentní jako tomu bylo do teď.

Ulehčení živnostníkům

V souvislosti se začátkem nového roku by měli zpozornět i živnostníci, pro které parlament schválil novelu živnostenského zákona. Ta by měla přivést sérii menších změn, jenž by ve výsledku měly změnit administrativní zátěž českých podnikatelů.

Nejdůležitější z nich mají omezit úřední komplikace při podáních živnostenskému úřadu, nebo zvýšit ochranu osobních údajů uložených v živnostenském rejstříku. V případě žádosti o udělení živnostenského oprávnění musí nyní žadatel pokaždé předkládat potřebné doklady (výpis z rejstříku trestů, potvrzení o odborné způsobilosti, aj.), i když se údaje v nich obsažené nijak nezměnily.

"Od 1. ledna 2015 ohlašovatel živnosti a žadatel o koncesi nebudou povinni předkládat tyto doklady, pokud je již předložili při předchozím ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi. Postačí, že toto podání učinili u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, avšak samozřejmě za předpokladu, že se skutečnosti osvědčené v dokladech nezměnily," popisuje Zuzana Ostrolucká ze společnosti Tomíček Legal. Podle důvodové zprávy stojí tato zbytečná povinnost navíc přibližně 11 milionů korun ročně a především čas a práci podnikatelů i úředníků.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.