Dle zákona o DPH je dodavatel, který je plátcem DPH, povinen v okamžiku dodání zboží či poskytnutí služby uplatnit vůči odběrateli DPH a zároveň ji vykázat ve svém daňovém přiznání a v náležité lhůtě odvést do státního rozpočtu. To by nebyl problém, pokud by mu ovšem odběratel zaplatil. Povinnost odvést DPH totiž není podmíněna faktickou platbou odběratele dodavateli.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V případě, kdy je dodavateli jeho odběratelem řádně zaplaceno, je pro něj povinnost odvést daň do státního rozpočtu zcela neutrální. Dodavatel v tomto případě plní pouze funkci jakéhosi prostředníka, který DPH vyinkasoval od svého odběratele a dále ji postupuje do státního rozpočtu. Problém však nastává v situaci, kdy je dodavatelsko-odběratelský vztah postižen platební neschopností odběratele. Bohužel i v takovém případě vzniká dodavateli povinnost uplatněnou, i když dlužníkem nezaplacenou, daň do státního rozpočtu odvést.

Tato situace je pro dodavatele samozřejmě velmi nepříjemná a může vést k prohloubení druhotné platební neschopnosti. Z tohoto důvodu je plátcům DPH umožněno, aby za určitých podmínek mohli u nezaplacených pohledávek nárokovat vrácení již odvedené DPH. Tyto podmínky jsou zákonem velmi úzce definovány a musejí být splněny všechny současně. Dle jejich charakteristiky je možné je rozdělit na podmínky věcné, časové a procesní.

Složitý systém

Aby podnikatel, respektive věřitel mohl uplatnit nárok na vrácení DPH, musí se dlužník, vůči kterému má věřitel tuto pohledávku, nacházet v insolvenčním řízení. Tento způsob úpadku dlužníka musí být zároveň řešen prohlášeným konkursem na majetek dlužníka. Dlužník, který se nachází v jiném způsobu řešení úpadku, již nesplňuje tuto základní věcnou podmínku, a tím pádem ani pohledávka za tímto dlužníkem nesplňuje podmínky pro vracení DPH.

Dále musí věřitel svou pohledávku přihlásit nejpozději ve lhůtě stanovené rozhodnutím soudu o úpadku, to znamená, že pohledávka musí být zjištěna a v insolvenčním řízení se k ní přihlíží.

Zákon dále vymezuje i vztah mezi věřitelem a dlužníkem. Aby bylo možné nárokovat DPH zpět, nesmí být věřitel a dlužník osobami kapitálově spojenými, osobami blízkými, či společníky téže společnosti.

Poslední věcná podmínka stanovuje, že dlužník musí být plátcem DPH, a to i v době, kdy věřitel žádá o její vrácení. Tato podmínka může z nároku na vrácení DPH vyřadit poměrně velkou část pohledávek, protože vzhledem k délce celého procesu, a to jak procesu předcházejícího před zahájením insolvenčního řízení, tak insolvenčního řízení samotného až do oznámení konkursu, již dlužník z mnoha důvodů plátcem DPH být nemusí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.