Výměna elektronických obchodních dokumentů (EDI) je stále vnímána spíše jako nástroj pro velké firmy, které si se svými obchodními partnery denně zašlou i tisíce dokladů. V Česku tohoto nástroje využívají tisíce firem, včetně největších obchodních řetězců. Logickým argumentem pro jeho zavedení je získání náskoku před konkurencí, ale v některých případech navazování obchodní spolupráce je jeho implementace dokonce nutností.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Technologie je "stará" již několik desítek let. První projekty EDI totiž vznikaly už v 60. letech v oblasti automobilového průmyslu. Vzájemnou výměnu dokladů dokonce upřesňují a definují nadnárodní standardy. Vývoj tohoto způsobu komunikace jde díky internetu a moderním technologiím dopředu a řešení EDI začínají být dostupná prakticky každému - i živnostníkovi.

Pro malé firmy a živnostníky, kteří si se svými klienty či odběrateli nezašlou více jak desítky dokumentů za měsíc je ale plně automatizované řešení značně finančně nákladné a vyžaduje vlastnictví přizpůsobeného informačního systému. A taková investice se při menším objemu komunikace nevyplatí.

Řešením pro drobné uživatele je webové EDI, které nemá žádné požadavky na vlastní nákladný hardware a obejde se bez výraznějších investic. "Nejsilnějším argumentem je fakt, že díky webovému EDI můžete svým obchodním partnerům nabídnout stejný komfort komunikace jako ostatní větší dodavatelé s implementovaným, plně automatickým EDI systémem," vysvětluje Jan Mrvík ze společnosti EDITEL.

Konkurenční výhoda nebo nutnost?

Představte si situaci kdy například pekař, který by rád dodával čerstvé pečivo větším obchodním řetězcům, se s potenciálním obchodním partnerem dohodne na ceně i objemu dodávaného zboží. Veškerá jednání ale ztroskotají na tom, že si s řetězcem nedokáže vyměňovat objednávky či faktury ve standardizovaném formátu. Řetězec často raději upřednostní konkurenci, která tuto možnost nabízí. "S webovým EDI je ale pekař schopen komunikovat s řetězcem pro něj zavedeným způsobem, což podporuje navázání a rozvoj obchodních vztahů," dodává Mrvík.

Vytvářet a vyměňovat si se svými obchodními partnery je možné běžné typy dokumentů jako jsou faktury, dodací listy, příjemky a jiné. Takto odeslaný dokument je automaticky přepsán do podnikového informačního systému obchodního partnera zapojeného do EDI komunikace, přičemž si uživatel vystačí s počítačem, tabletem či mobilním telefonem a připojením na internet.

Mezi nesporné výhody takového řešení patří také možnost téměř okamžitého spuštění služby, automatická správa elektronického podpisu nebo zálohování dokumentů.

Nevýhodou webového EDI je jedině nutnost manuálního vytváření a odesílání zpráv a také v některých případech přepis do ERP systému uživatele. To je ale daň za nejjednodušší a nejlevnější řešení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.