Kdykoli někoho požádáte, aby něco udělal, ať již je to podřízený, spolupracovník, přítel či dokonce váš nadřízený, je velmi pravděpodobné, že tato osoba si nejprve sama položí otázku, jaká je šance na to, že pokud na zadaný úkol "zapomene", nic podstatného se jí nepřihodí. Na tuto otázku si pak odpoví na základě své minulé zkušenosti s vámi.

Máte-li pevně zakořeněný zvyk zadané úkoly kontrolovat, bude s vaší žádostí zacházeno jako s úkolem prioritním. Nikdo totiž není rád, když se musí omlouvat. Existuje-li však rozumná míra pravděpodobnosti založená na zkušenosti, že splnění úkolu kontrolovat nebudete, má váš úkol velkou šanci "být založen", a to možná navždy.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Vědomí možné kontroly

Jednou z cest, jak si nutnost kontroly připomínat – a jak jemně přesvědčovat ostatní, že kontrolu provádět skutečně zamýšlíte – je používat určitý nástroj, například formulář, který udělené úkoly zachycuje, a to včetně odpovědné osoby a dohodnutých termínů jejich splnění.

Tento záznam, ať již v jakékoli podobě, byste měli mít stále při ruce, především však tehdy, kdy se o zadaných úkolech jedná. Jde o jednoduchý způsob, jak vést záznam o tom, co bylo rozhodnuto, i jak se vyhnout nedorozuměním o stanovených odpovědnostech.

Někteří vedoucí pokládají za užitečné vystavit tento seznam úkolů veřejně, na sdílený disk, kalendář nebo tabuli v oddělení. Ve většině případů však k tomu, aby úkoly byly plněny, postačuje pouhé vědomí toho, že takový seznam existuje, a že na jeho základě bude prováděna kontrola.

Pozitivní motivace

Mějme však současně na paměti, že provádění kontroly (a vyvozování důsledků z případného neplnění zadaných úkolů) je jen jedním z požadavků, aby úkoly byly plněny správně a včas. Odborníci na "změnu chování" osob (nejen zaměstnanců) zdůrazňují, že nejdůležitějším prvkem mezi nástroji, jejichž pomocí se snažíme chování druhých modifikovat, je to, co nastane, je-li úkol vykonán dobře, nikoli špatně.

Vykonají-li proto vaši spolupracovníci úkol před termínem, řekněte jim, že si jejich včasného splnění úkolu vážíte. Psychologové označují tento postup jako "pozitivní posílení", ostatní jako běžnou zdvořilost. Ať jej však budeme nazývat jakkoli, funguje znamenitě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.