Kdo letos sázel na větší propad cen bydlení, většinou se přepočítal. Ceny se postupně stabilizují a někde už začaly umazávat ztráty z minulých let. Například nejprodávanější byty 2+1 meziročně v některých regionech již zdražily.

Ukazuje to srovnání nabídek na portálu Realitycechy.cz. Nejvíc šly nahoru ceny bytů o velikosti 65 metrů čtverečních v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. Největší cenové poklesy naopak zaznamenal ústecký a olomoucký region.

Hodnota bytů všech kategorií od začátku krize v roce 2008 klesla v průměru bezmála o třetinu. Nejvíc propadly ceny za první dva roky. Loni se propad v některých kategoriích a regionech zastavil a letos ceny začaly růst.

V Královéhradeckém a Jihomoravském kraji se současné ceny dvoupokojových bytů dostaly nejvýš za poslední čtyři roky.

"Souvisí to hlavně s poptávkou v Hradci Králové a v Brně. Za prací se tam stěhují mladí lidé," říká Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která portál Realitycechy.cz provozuje.

Postupnému usazování těchto cen napomáhá zájem tzv. singles o vlastní bydlení a stěhování starších dvojic po odchodu dětí do menšího a levnějšího bydlení. Víc lidí také kupuje byty na investici, mimo jiné i jako způsob zajištění v penzi.

"Garsonky investoři nyní nechtějí. Na pronájem seženou spíš dvojici. Jednotlivci často tolik peněz nemají," uvádí Pich.

Meziroční růst cen menších bytů potvrzují také realitní kanceláře. Podle společnosti RE/MAX, která patří k největším, se průměrná cena za metr čtvereční prodaných bytů 2+1 dokonce zvýšila ve dvanácti ze čtrnácti krajů. Nejvíc - o 31 procent meziročně narostla v Karlovarském kraji, o 18 procent v Plzeňském kraji a skoro o desetinu v Praze a ve Středočeském kraji. Meziroční propad postihl Zlínsko a Ústecko.

Realitní odborníci prvně od krize zaznamenali oživení trhu s vícepokojovými byty. "Průměrné nabídkové ceny bytů 3+1 v říjnu vykázaly meziroční nárůst skoro o čtyři procenta," tvrdí Pich. Hodnotu velkých bytů krize srazila nejvíc a staly se dostupnějšími.

Poptávce hodně pomohly banky s nabídkou historicky nejlevnějších hypoték. Sazby se letos pohybují v průměru kolem tří procent ročně. To je zhruba o 2,5 procentního bodu níže než před pěti lety. Na dvoumilionovou hypotéku na 25 let nyní stačí zaplatit 9,5 tisíce korun měsíčně. Proti situaci před krizí jde o úsporu tři tisíce korun měsíčně.

"Jde o změnu trendu. V letech 2008 až 2012 se kupující zaměřovali hlavně na menší byty. Měli také větší obavy ze ztráty zaměstnání," soudí Pich.

Oživení zájmu o větší byty je vidět i v Hypoteční bance. "V Praze letos poskytujeme víc hypoték na třípokojové byty než na malometrážní," říká Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky, která je největší na trhu.

Zájemci v Praze se podle něj orientují na novostavby a jejich prodeje se meziročně zvýšily o třicet procent. "Vzrostly i v Jihomoravském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Většina nových bytů v Praze se prodává do 45 tisíc korun za metr čtvereční, v regionech je to do 35 tisíc korun," dodává Němeček.

Podle Pavla Hassmana, realitního makléře RE/MAX, ale především na velkých sídlištích mají ceny bytů stále klesající tendenci. "Je o ně nejnižší zájem, zvlášť když jsou ještě v družstevním vlastnictví. U těch ještě můžeme očekávat pokles," tvrdí Hassman.

Porovnejte si úrokové sazby hypoték na hypoteční kalkulačce.