Červencové vydání Právního rádce přináší pro snadnější orientaci v oblasti dovolených infografiku Ondřeje Šafránka "Výpočet dovolené a její krácení". Elementární nezbytností je správný výpočet dovolené a to, zda nárok na dovolenou zaměstnanci vůbec vznikl.

„Na dovolenou za kalendářní rok vzniká nárok v případě, že zaměstnanec odpracoval za příslušný kalendářní rok alespoň 60 dní v nepřetržitém pracovním poměru, přičemž odpracovaný je den, kdy odpracoval převážnou část směny, a platí, že menší části z různých dní se nesčítají,“ vysvětluje Šafránek.

Primárně je potřeba rozlišit o jakého zaměstnance jde a jaký druh dovolené zamýšlí čerpat. Dále by pak měl zaměstnavatel znát i důvody a míru zkrácení zaměstnancovy dovolené.

Denisa Žilová se v článku "Dovolená a zájezdy po rekodifikaci" zaměřuje na změny v této oblasti, které nastaly v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Cestovní smlouvu nahradí zájezd, cestovní kancelář se stává v jazyce zákona pořadatelem a ke sjednání samotné smlouvy o zájezdu může dojít i ústně.

„Obligatorně ovšem musí být v písemné formě potvrzení o zájezdu (§ 2525 NOZ). Upouští se tak od tvrdosti a striktní úpravy písemné formy cestovní smlouvy. Přesné náležitosti potvrzení jsou pak uvedeny v zákoně (§ 2527 NOZ),“ uvádí Žilová. NOZ nově přináší institut pomoci v nesnázích. „Ta nově musí být pořadatelem poskytnuta neprodleně. Zároveň nejsou v zákoně obsaženy žádné konkrétní příčiny nesnází. Lze tedy uvažovat o tom, že ať už se do nesnadné situace klient dostane z jakéhokoli důvodu, pořadatel je povinen mu pomoct,“ přibližuje Žilová.

Přijetí starého rakouského zákoníku vs. stávající rekodifikace

Právního rádce se v červencovém čísle nevěnuje jen otázce dovolených. Živé jsou diskuze týkající se nejen samotné rekodifikace, ale i způsobu přijetí nových zákonů. Soudkyně evropského Tribunálu Irena Pelikánová zastává názor, že lepší a efektivnější než vytvoření zcela nového kodexu soukromého práva by bylo přijetí některého ze zákoníků zahraničních.

„Je pro mě naprosto nepochopitelné, proč je u nás tato myšlenka naprosté tabu. Všimněte si, že se o tom ani nediskutuje a nikdo o tom ani neuvažoval, jako by recepce byla něco ponižujícího a dehonestujícího, což tak ale vůbec není,“ uvádí Pelikánová v rozhovoru.

Rozhovor s profesorkou katedry obchodního práva na Právnické fakultě UK v Praze se netýká jen nového občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích a problémů, které v nich vidí. Pelikánová mluví i o svém působení u soudu. Říká, že její senát se poslední dobou specializuje na takzvané zmrazené fondy a vysvětluje jejich právní souvislosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.