Efektivita insolvenčních řízení v České republice je velmi nízká. Současné statistiky popírají tvrzení Světové banky, podle které je výtěžnost insolvencí v tuzemsku na úrovni 65 procent. Ve skutečnosti je to pouhých 7 procent. Dlouhodobě selhává i stát, jehož úřady jsou uspokojovány úplně nejhůře. Vyplývá to z analýzy insolvenčních řízení tuzemské podnikatelské sféry z let 2011-2012, kterou vytvořila Asociace malých a středních a podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a InsolCentrum.

Co zůstane věřitelům

13,6 miliard:  Tolik prostředků si firmy půjčily 

1,9 miliard:  Tolik  se získalo  z prodeje 

1 miliard:  Náklady insolvenčního řízení 

900 milionů:  Zbyde na přihlášené věřitele 

230 milionů:  Zůstane nezajištěným věřitelům

 

Analýza, která dlouhodobě monitoruje výsledky konkurzních řízení, uvádí, že naprosto minimální je uspokojení nezajištěných věřitelů, tedy věřitelů bez zástavních práv, jejichž výnos ve výši 2,5 procenta zpravidla nepokryje ani jejich náklady na vymáhání v rámci insolvenčních řízení. Ve svém důsledku to znamená, že věřitelé v současnosti v podstatě rezignují na jakoukoliv účast v insolvenčních procesech. 

V roce 2012 bylo pro představu podle insolvenční databáze podnikatelské sféry v České republice ukončeno 831 konkursů, kam věřitelé přihlásili pohledávky za 13,6 miliard korun. 47 procent z nich byly banky, 15 procent stát a 38 procent další subjekty. Průměrně získali zajištění i nezajištění věřitelé v konkursu 6,94 procent. Konkrétně banky 8,5 procenta, stát 4,5 procenta a ostatní 6 procent. Ani korunu nevymohlo 58 procent věřitelů.

Stát nevymáhá efektivně

Velmi zajímavě dopadlo porovnání úspěšnosti bank, státu a ostatních věřitelů, kdy navzdory svým mimořádným oprávněním zajišťovat majetek či provádět vlastní exekuce, státní orgány ve výsledcích dopadají nejhůře.

V roce 2011 byly banky úspěšné v 9,55 procentech případů vymáhání, běžní věřitelé v 7,36 procentech a stát pouze u 2,3 procent. V roce 2012 byla statistika nicméně o něco lepší. Nejúspěšnější byly opět banky (8,49 procent), ostatní věřitelé byli druzí (6 procent) a stát vymohl 4,5 procenta pohledávek. 

Výzkum
  • Výzkum insolvenčních řízení podnikatelských subjektů pokračuje pátým rokem

  • Vychází z insolvenčního rejstříku, který je jedním z mála veřejných rejstříků v Evropě 

  • Výzkum je zaměřen na ekonomické výsledky 

  • Ve výzkumu jsou kompletně zpracována insolvenční řízení podnikatelské sféry v ČR 
  • Statistika případů ukončených v letech 2011 a 2012 

  • Každý případ sledován v průměrně 150 ukazatelích 

  • Databáze v současné době obsahuje 227 000 základních údajů (do 07/2015 bude databáze rozšířena o rok 2013 na 420 000 údajů) 

  • Výzkum ukazuje, jak se chovají dlužníci, věřitelé, správci i soudy

"Jestliže je běžný živnostník, který nemá k dispozici štáby vymáhacích úředníků ani vlastní legislativu, výrazně úspěšnější než státní orgány, signalizuje tento stav selhávání státní správy v oblasti vymáhání pohledávek," komentuje předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.