Model toho, jak mohou končit přehnané ambice firmy, popsal krizový manažer Tomáš Pastrňák z Ostravy na semináři pro kolegy, kteří sdílejí své zkušenosti v CAIM - České Asociaci Interim Managementu. Připomněl dobu, kdy se firmám dařilo na vlně celkového ekonomického růstu.
Co nejčastěji způsobuje insolvenci
- 14 % vnější vliv
- 17 % špatný obchodní model
- 69 % selhání managementu
Zdroj: Výzkum provedla v lisptopadu 2014 poradenská společnost EY.
"V roce 2006 a 2007 byla řada firem na vrcholu a často padlo další ambiciózní rozhodnutí. Manažer firmy si koupil další závod, někdy i větší, než měl doposud, za peníze, které vydělal v uplynulých letech. Ty investoval a byl pyšný, protože závod koupil třeba od pana Babiše, který byl tehdy jen významným podnikatelem. Ovšem nový majitel si nepoložil otázky, proč třeba zrovna pan Babiš onen závod prodával. Obvyklý scénář pak je, že kupující posiluje novou část svého byznysu a přestává mu fungovat ten původní," vysvětluje Pastrňák.
"Důvod je jednoduchý: protože často svoje nejlepší lidi přesunul do té nové části. Zainvestoval a přestal investovat do části, která mu do té doby bezproblémově rostla. Ta začala sice výrazně klesat, přesto kupec upřednostňuje nové dítě, dokud nepochopí, že je to neudržitelné," dodává Pastrňák. A nakonec je nucen pořízenou investici se ztrátou rozprodat. Za tu dobu je však původní podnik zanedbán a tím, že se tam neinvestovalo a došlo k dalším manažerským chybám, se firma dostává do ztrát.
Když na scénu vstupuje krizový manažer
V této chvíli často nastupují krizoví manažeři. "Často pak nastupujeme do takových firem v situaci, kdy zaměstnanci nedostali třeba dva měsíce výplatu a není na platby energií," říká Pastrňák. "Přesto se i taková firma může dostat z problémů. Dá se přežít i konkurz," pokračuje.
Ovšem pak záleží na modelu toho, jak firmu zachránit či jak ošetřit krizovou situaci. Velice často záleží na tom, jak rychle si majitel uvědomí, že firma je v problémech, a situaci začne řešit. Nezbytná je spolupráce s věřiteli.
"V jednom případě jsme chtěli provést reorganizaci podniku, protože díky ní by byli mnohem lépe uspokojeni všichni věřitelé. Tehdy to odmítla banka, což je případ řady podniků. Banky a leasingové společnosti si v podstatě obsadí ve vaší firmě všechno, co lze. Mají všechno perfektně zastaveno do poslední židličky. Vy, jako dodavatelé a věřitelé, pokud si to nebudete dobře hlídat, v případě vyhlášení konkurzu nedostanete vůbec nic nebo velice malé procento z vašich pohledávek. Včasná, dobře připravená a provedená reorganizace je jedním z nástrojů, jak se lze uspokojit větším procentem věřitele oproti hrozícímu konkurzu. Ovšem banka jako majoritní věřitel se chce většinou pustit do konkurzu. Provoz firmy se často zastaví a musejí se rozprodat zbylá aktiva, protože banka chce rychle svoje peníze zpátky. To, jestli v podniku budou dál zaměstnáni lidi nebo firma dál pojede, je bohužel druhořadé," dodává Pastrňák.
Proto také například vznikl z aktivity moravských krizových manažerů a finančníků v březnu 2015 projekt Restrukturalizační agentury, která bude schopna finančně zabezpečit chod firmy po dobu provádění restrukturalizace či reorganizace.
Insolvenční návrhy sporné i odůvodněné
Příklady insolvenčních řízení z roku 2014 potvrzují, že insolvenční návrhy nejsou vždy odůvodnitelné. V insolvenci se ocitla třeba společnost Bohemia Energy entity. Jednalo se již o druhý insolvenční návrh v tomto roce. První byl po třech dnech soudem odmítnut. I v tomto případě považovala společnost insolvenční návrh za šikanózní a bezdůvodný.
Další významnou firmou, která se v třetím čtvrtletí 2014 ocitla v insolvenci, je firma Bögl a Krýsl. Po převzetí návrhu navrhovatelem rozhodl soud o zastavení řízení. U této firmy se v loňském roce jednalo o třetí insolvenční návrh. V září 2014 podala maďarská společnost Corpona Trade návrh na zahájení insolvenčního řízení na firmu Templářské sklepy Čejkovice. Tento návrh byl hned soudem odmítnut z důvodu, že neobsahuje podstatné náležitosti dané zákonem.
Další významnou firmou, u které soud zahájil insolvenční řízení, byla firma Topgeo Brno, kde soud řízení zastavil a záležitost převzal vrchní soud k prozkoumání. Povolením reorganizace pokračuje insolvenční návrh z 21. 7. 2014 u společnosti Excon Steel. Naopak odmítnutím insolvenčního návrhu bylo ukončeno insolvenční řízení u společnosti Kajgr – prodej pneu. Tento návrh podala společnost sama na sebe z důvodu, že není schopna dostát svým závazkům. Soud přesto návrh odmítl, a to z důvodu, že insolvenční návrh neobsahuje skutečnosti, které by osvědčovaly úpadek dlužníka, zejména konkretizaci závazků. Tyto firmy stojí na pomyslném rozcestí toho, jak ošetřit další fázi svého života.
Úpadek firem. Konkurz, nebo reorganizace?
"Krizový manažer musí spolupracovat s bankami, na druhou stranu musí být opatrný, protože když nabízejí úvěry, tak slibují modré z nebe. Pokud se ale dostanete do problémů a jste již pozván do oddělení řízení rizik, tak jsou jednání již velmi vyhrocená a o rozvoji firmy a potřebě dočerpání financí se s vámi nikdo už moc nebaví. Krize ve firmě je o to dynamičtější, když banka sníží úvěrovou angažovanost a stáhne vám z vašeho bankovního účtu, co může. Vždy jde o kumulaci problémů, které něco předchází a na kterou by měla firma reagovat," vysvětluje Pastrňák. "Poklesne-li například výroba v důsledku ekonomického cyklu, musí se firma přizpůsobit. A pokles výroby o čtvrtinu by neměl výrazně překvapit, musejí se spustit připravené mechanismy," podotýká Pastrňák.
Chyby na straně vlastníka
Pastrňák hovoří o tom, že zejména v případě rodinných firem se zachraňuje firma a nikoli city majitelů. Marek Smolík, interim manager z kanceláře insolvenční správkyně Daniely Majzlíkové, dodává, že vidí velký problém v pojetí insolvenčního zákona tak, jak je postavený, oproti využívání v praxi.
"Něco se od něj očekávalo, ale v praxi se stalo něco úplně jiného. Bohužel došlo k tomu, že i právní zástupci věřitelů doženou dlužníka do pozice až insolvenční šikany, oproti tomu, aby reálně vysvětlili situaci a reálné možnosti svému klientovi, který je v pozici věřitele. Majitelé firem v úpadku se proti tomu neumějí bránit, spousta věcí se dá obhájit, protože soud vás vždy vyzve k vysvětlení. Pokud máte čistou matematiku, máte v pořádku účetnictví a můžete doložit veškeré průběhy, využijete služeb některé z kanceláří, která se touto problematikou zabývá, tak se můžete bránit. Můžete v případě prokázání faktů podat žalobu a požadovat náhradu škody z důvodu insolvenční šikany, která vám může způsobit velikou a nevratnou finanční i psychickou újmu, nebo připravit obhajitelný reorganizační plán," vysvětluje Smolík.
Ne všichni insolvenční správci vám pomohou vypracovat kvalitní reorganizační plán, jelikož raději upřednostňují jednoduchost konkurzu. Z pohledu správce jde o jednodušší a rychlejší práci. Smolík vidí v praxi to, že majitelé firem (dlužníci) nemají s touto praxí zkušenosti a v okamžiku, kdy se dostanou do takové situace, nemají čas si vše rozmyslet.
"Velký problém je obecná vzdělanost českého podnikatelského prostředí. Jsem zastánce toho, že ten, kdo podniká, musí donekonečna studovat. Životní škola a praxe je nejdůležitější, protože ani právní vysvětlení vám nedá odpověď na to, co jsou lidé schopni vám udělat pod čarou. Je důležité umět kalkulovat s věcmi, které vám nevysvětlí žádný právník," dodává Smolík. Pro zajímavost doporučuje například knihu Insolvenční praxe v České republice z nakladatelství Beck.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.