V souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích došlo v tomto roce k několika změnám. Jednou z těch zásadnějších změn je nová terminologie. Napříč celým daňovým řádem se objevila nová označení, která nahradila některá stávající. Subjekty povinné k dani se tak již nesetkají s darem, ale bezúplatným plněním.

Zmizelo například i označení "organizační složka podniku" a nahradil jej odštěpný závod. Místo podniku se subjekty setkávají s označením obchodní závod a příjmy z pronájmu se staly příjmy z nájmu. S daňovou oblastí souvisí i dědictví, kde se správce dědictví nově nazývá osobou spravující pozůstalost. Změny však zdaleka nekončí u terminologie.

Pokračování v elektronizaci

Zákonné změny rozšířily možnosti elektronického podání. "V této oblasti je trend elektronizace patrný. Dříve nebo později chce daňová správa elektronizovat vše," komentuje Tomáš Zatloukal, daňový poradce a partner kanceláře Rödl & Partner. Podání je vůči správci daně možné učinit přes takzvaný daňový portál. Osoby, které disponují datovou schránkou a osoby povinně auditované, mají od prvního ledna příštího roku dokonce povinnost podávat přihlášky k registraci a změny registrací elektronicky. Stejná povinnost pak platí i pro řádná a dodatečná daňová tvrzení, jimiž jsou daňová přiznání, hlášení a vyúčtování. "Už i v průběhu daňové kontroly chce finanční úřad již všechny podklady elektronicky," dokládá svými slovy tuto tendenci Zatloukal.

Manažeři, úprava v ZOK se netýká daňového řízení

Změna, která během příprav článku už jen čekala na podpis prezidenta a podle Zatloukala ovlivní daňové řízení výrazně, je zjednodušený způsob, jakým lze jednat za právnické osoby.

Bez ohledu na to, jak je jednání za právnickou osobu upraveno v zákoně o obchodních korporacích, novela daňového řádu přináší vlastní pravidla, která se zastupování firmy týkají. "Jednání bude platné i v případě, že jej podepíše i jen jedna osoba ze společnosti," popisuje Zatloukal. 

Vyšlo nové číslo

V listopadovém čísle měsíčníku Právní rádce se dozvíte více o headhuntingu a jeho právních souvislostech. Magazín vyšel 14. listopadu. Dále v něm najdete článek Adama Forsta Písemná forma dle nového občanského zákoníku – pouze zdánlivá formalita. Antonín Valuš se v čísle věnuje regulaci reklamy na léčivé přípravky. Robert Porubský a Ondrej Poništiak prozradí, proč je důležité místo sudiště v arbitrážním řízení, a Pavlína Vondráčková vysvětlí, jak to Ústavní soud myslel se střídavou péčí o dítě.

Předplatné si můžete zajistit v našem e-shopu.  

"V daňovém řízení způsobovalo problémy, když různá daňová podání, protokoly a podobně činil a podepsal jen jeden jednatel, i když měli podepisovat například dva. Samozřejmě bylo napadáno, že je takové jednání neplatné. Finanční správa si vše zjednodušila tím, že novelizovala daňový řád a řekla, že pro platnost jednání postačí podpis jen jednoho," uzavírá Zatloukal.

Daňová informační schránka

Daňová informační schránka, nebo také "diska", jak jí povinné subjekty někdy říkají, bude již ze zákona zřízena všem subjektům, které disponují datovou schránkou. Změna je zejména praktická. Doposud musel povinný subjekt o daňovou informační schránku požádat prostřednictvím žádosti o její zřízení. Daňový úřad zahájil řízení, na jehož konci žadateli vyhověl.

Zbývá vám ještě 20 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se