Hospodářská komora (Komora) by do roku 2017 mohla převzít některé kompetence státu z oblasti živností, řemesel a mistrovských zkoušek. Pro Euro E15 TV to řekl její prezident Vladimír Dlouhý s tím, že cílem Komory není zavést povinné členství podnikatelů, jak je některými médii interpretováno. Za registraci u Komory by podnikatelé zaplatili ročně mezi 50 až 100 korunami. "Musíme ale podnikatelům dát najevo, že to není jen další z řady poplatků a razítek, ale že jim za ten poplatek i něco nabídneme," uvedl Dlouhý.

Reakce na plánovanou povinnou registraci u Komory jsou rozpačité. Komora proto hledá nejlepší právní a logistickou formu, jak některé kompetence státu na sebe převést. Vzhledem ke složitosti problému si její prezident myslí, že by se to mohlo ve fungující podobě podařit do roku 2017.

Povinná registrace je podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) ČR pouze měkčí forma povinného členství a z plošného pohledu všech podnikatelských subjektů nemá žádné opodstatnění a představuje návrat k socialismu.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k tomu dodává: "Firmy jsou povinně registrované u obchodního soudu, živnostenského úřadu a mnoha dalších institucí a nevidím nejmenší důvod, vytvářet další řízenou databanku podnikatelských subjektů, navíc takovou, kterou si budou firmy ještě platit, aniž by o to stály. Jednalo by se o vznik mocenského politicko-ekonomického centra bez jakéhokoliv vlivu voličů a co hůře, i bez vlivu více jak milionu podnikatelských subjektů. Je to snaha o funkcionářský model, který by nebyl  firmám prakticky v ničem prospěšný. Komora u nás plní svojí důležitou roli, ceníme si zejména jejích aktivit v regionech, ale svoje financování si musí zajistit vlastní aktivitou, nikoliv povinným desátkem." 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.