U nově zakládaných společností s ručením omezeným podnikatelé čím dál častěji volí základní kapitál nižší než 200 tisíc korun. Za prvních šest měsíců letošního roku této možnosti využilo přes deset tisíc eseróček. Na celkovém počtu nově vzniklých společností se podílejí ze tří čtvrtin. Ve srovnatelném období loňského roku zaujímaly necelý dvoutřetinový podíl (64,3 %). Popularita firem s nízkým kapitálem proto roste. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Do konce roku 2013 byla minimální výše základního kapitálu u společností s ručením omezeným stanovena na 200  tisíc korun. Za poslední rok a půl, kdy mohou firmy podle zákona o obchodních korporacích vznikat se základním kapitálem nižším, této možnosti při zakládání nových společností s ručením omezeným využívá většina podnikatelů. "To mimo jiné souvisí se stagnací podnikání na živnostenský list," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

"Ačkoliv se podíl nově registrovaných společností se základním kapitálem nižším než 200 tisíc korun meziročně zvýšil o více než 11 procentních bodů, podnikatelé v první polovině letošního roku nejčastěji zakládali firmy se zapsaným kapitálem právě v této výši. Učinila tak téměř pětina (18,7 %) zakladatelů.

Kapitál ve výši 100 000 korun má 13,8 procenta nově založených firem. Jedna z deseti firem má zapsán kapitál ve výši 10 tisíc. Tisícikorunu v počáteční rozvaze uvádí 12,4 procenta nově vyniklých firem. Eseróčka za korunu zase zakládá každý dvacátý podnikatel, který se rozhodl k podnikání v první polovině letošního roku. "Podíl nových firem s kapitálem vyšším než 200 tisíc se meziročně zvýšil z 3,6 procenta v pololetí 2014 na 6,1 procenta v pololetí 2015," doplňuje statistiku Štěpánová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.