Souboj majitele Student Agency a RegioJetu Radima Jančury a šéfa Českých drah Petra Žaludy pokračuje. Po roce se střetli v Otázkách Václava Moravce a opět se jednalo zejména o vzájemná obviňování ze lží a nepravd.

Jančura si ve studiu nasazoval klaunský nos pokaždé, kdy podle něj jeho sok Žaluda lhal. Červený nos tedy měl při takřka každém výstupu šéfa Českých drah.

Antimonopolní úřad začal šetřit boj Českých drah s Jančurou - čtěte ZDE

Oba sokové se hádali zejména o výši cen. Žaluda nemá obavu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) donutí zrušit snížené ceny jízdného ČD na trase Praha-Ostrava. Jančura si totiž stěžuje, že dráhy zneužívají svého postavení a ceny jsou tak nízké, že kvůli nim může RegioJet zkrachovat.

"Naše ceny jsou stejné nebo vyšší než má RegioJet," kontroval Žaluda. Jančura uvedl, že by České dráhy měly podobným způsobem zlevňovat také na jiných trasách, a ne jen tam, kde jezdí Regiojet nebo Student Agency.

Od příštího roku zdražení

Zatímco probíhajícím cenovým bojem se zabývá ÚOHS, oba dopravci zároveň plánují zdražit. Odůvodňují to vyšší sazbou DPH, která začne platit od příštího roku.

U Českých drah to bude zdražení kolem čtyř až pěti procent. Zhruba čtyřprocentní zdražení chystá také RegioJet, uvedl Jančura.

Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.

Podívejte se, jak Jančura nasadil personálu klaunské nosy v reakci na slovo ředitele ČD

Jančura kvůli Žaludovi nasadil personálu klaunské nosy
Červené nosy Jančurova personálu
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru