Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE se přihlásila i skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Firma o tom informovala na tiskové konferenci. 

PPF chce koupit frekvence, podal přihlášku a má zájem se stát čtvrtým operátorem po splnění podmínek, o kterých budou dále jednat s ČTÚ. Důležitý je především vývoj regulace.

Finanční skupina bude dražit frekvence v pásmu 800 MHz, takže půjde přímo proti operátorům v aukci.

Chce 2G, 3G i 4G a maximální nezávislost na stávajících frekvencích. Bude se ucházet také o frekvenci 1800 MHz vyčleněné přímo pro nového operátora. I v tomto pásmu chtějí provozovat i klasické 2G volání.

Podle očekávání se do aukce přihlásili také všichni tři mobilní operátoři.  Termín pro podání přihlášek vypršel v pondělí v poledne. ČTÚ zveřejní souhrnný seznam zájemců v úterý, zatím nechtěl podané nabídky komentovat.

Do aukce naopak nejdou některé firmy, které dříve o účasti uvažovaly, například Dial Telecom, KKCG nebo Penta. PPF by měla své rozhodnutí zveřejnit odpoledne.

"ČTÚ drží až do otevření obálek v úterý dopoledne informační embargo. Informace pak podá všem médiím i veřejnosti ihned poté, najednou, prostřednictvím tiskové zprávy," řekl mluvčí ČTÚ František Malina.

Sítě LTE umožňují připojení k internetu o rychlosti kolem 150 Mbit/s, což je zhruba pětkrát více, než nynější technologie 3G.

Vyvolávací cena frekvencí v pásmu 800 MHz uvolněných po přechodu na digitální televizní vysílání a v pásmech 1800 a 2600 MHz je 7,4 miliardy korun. ČTÚ si od prodeje frekvencí slibuje rozšíření vysokorychlostního internetu i zvýšení konkurence po případném vstupu čtvrtého hráče na trh. Pro toho úřad vyčlenil část kmitočtů v pásmu 1800 MHz.

ČTÚ zároveň stanovil maximální limit pro vlastnictví kmitočtů dohromady v lukrativním pásmu 800 MHz spolu s pásmem 900 MHz, které již nynější operátoři využívají pro sítě GSM. Ti tak nebudou moci kmitočty účelově hromadit. Majitelé frekvencí budou také muset umožnit novému hráči vstup do svých sítí LTE, ale i nynějších sítí GSM a 3G. Sítě mají spustit do dvou let.

Zhruba do 10. října by měl úřad vyřadit zájemce, kteří nesplnili podmínky účasti v aukci. Samotná aukce bude v listopadu a kmitočty úřad přidělí na přelomu roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru