Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila zákon, který zavádí označování budov energetickými štítky.

Ty mají zájemce o koupi nebo pronájem informovat o spotřebě energií a vést k jejich úsporám. Nová povinnost vyplývá ze směrnice EU.

Podle prezidenta Václava Klause však zavedení nových pravidel prodraží výstavbu nejen veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To pak pode něj zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i domácností a zvýší cenu bydlení. Kromě toho podle Klause novela ukládá na základě nejasné terminologie řadu zákonem vynutitelných povinností.

Evropská směrnice, kterou novela do české legislativy zavádí, podle Klause nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděly, co je pro ně dobré.

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) ve středu varoval, že pokud Sněmovna zákon nepřijme, bude Česku hrozit pokuta od Evropského soudního dvora až 530 tisíc korun denně. Poslancům řekl, že proti evropské směrnici obsahuje novela jen jednu věc navíc, a to jsou audity energetické účinnosti pro bytové domy.

To má podle Kuby zabránit tomu, aby majitelé bytů v těchto domech, kterých mohou být v jednom domě třeba desítky, museli nechat vypracovat audit pro každý byt zvlášť. "Jinak se jedná pouze o implementaci evropské směrnice," ujišťoval poslance.

Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) zopakoval svá dřívější slova, že zákon "je tak trochu nadbytečný a tak trochu pitomost". Levicoví poslanci zákon kritizovali, koaliční ho hájili a poukazovali zejména na riziko placení pokuty. Ke koaličním poslanců, kteří zákon podpořili, se přidalo pět sociálních demokratů, dva poslanci VV Milan Šťovíček a Jiří Rusnok i dva poslanci NS-LEV 21 Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Naproti tomu se pět občanských demokratů zdrželo hlasování.

Nové domy musí mít štítky od začátku příštího roku

Energetické štítky mají podle zákona od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy.

Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů. Novela má zavést také povinnost instalovat měřiče tepla v bytech s ústředním topením. Nové pravidlo vyplývá z nutnosti zavést novou evropskou směrnici.

Podle Hnutí Duha zákon srazí domácnostem účty za teplo o desítky procent a sníží závislost Česka na fosilních palivech, tedy na uhelných dolech i na plynu z Ruska.