Nové firmy v Česku přibývají jak na běžícím páse. V prvním pololetí letošního roku jich vzniklo 12 557, což je meziročně o čtyři procenta více. Z drtivé části se jednalo o společnosti s ručením omezeným, které tvoří téměř 94 procent všech podnikatelských subjektů na našem území.

Celkově je na území České republiky hlášeno více než 400 tisíc firem, ale ne všechny opravdu fungují. Třetina z nich spadá do kategorie „spících firem“, které existují pouze na papíře a nevykazují žádnou aktivitu. Mají nulový obrat, neevidují žádné zaměstnance, a tudíž neodvádějí žádné sociální pojištění. Řada z nich patří mezi takzvané ready made společnosti, které jsou založené za účelem dalšího prodeje.

Prim hrají „eseróčka“

„Lze očekávat, že v tomto roce vzroste počet společností s ručením omezeným oproti loňsku o více než 2 000,“ předpovídá Jana Babůrková ze společnosti Smart Office & Companies. Růst je odrazem změny legislativy. Podle nového zákona o obchodních korporacích lze založit společnost s ručením omezeným s minimálním kapitálem. Tato právní forma se tak stala nejdostupnější, a tudíž i nejvyhledávanější právní formou. Řada živnostníků proto převádí své podnikání právě na společnost s ručením omezeným.

 

Akciovky na ústupu

Na opačném pólu stojí akciové společnosti, jejichž množství se rok od roku snižuje, a vše nasvědčuje tomu, že v letošním roce vznikne nejméně akciovek za posledních sedm let. Podle Babůrkové může být jednou z příčin takto nízkých čísel změna legislativy a nejasnosti, které se stále okolo nových zákonů objevují. I z tohoto důvodu podnikatelé stále často volí koupi ready made společnosti před vlastním zdlouhavým založením firmy.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se