henry-paulson-ministr-financi-usa__192x128_.jpgŠéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke a ministr financí Spojených států amerických Henry Paulson (na snímku) vyzvali v úterý Kongres, aby urychleně projednal a schválil navrhovaný plán stabilizace finančního sektoru. Američtí zákonodárci však plánu vytýkají řadu chyb.

Podle předsedy bankovního výboru Senátu Christophera Dodda je plán v současné podobě nepřijatelný. V budoucnu by mohl být plán Kongresem přijat, ale musely by být podle Dodda učiněny změny.

Podle ekonoma Ondřeje Schneidera je problémem vnitřní nekonzistence plánu. "Na jedné straně Paulson a Bernanke tvrdí, že jejich plán zachrání banky, na druhé říkají, že američtí daňoví poplatníci na něm neprodělají," říká Schneider.

Blogy ekonoma Schneidera na iHNed.cz ke krizi

Vedení Kongresu uvedlo, že vylepšení záchranného plánu by mělo být provedeno do konce týdne, uvedla agentura AP .

Politické rozepře

To, že je pro Kongres podle předsedy bankovního výboru Senátu Christophera Dodda navrhovaný plán stabilizace finančního sektoru v současné podobě nepřijatelný, je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka spíše záležitostí krátkodobých politických rozepří.

"Plán bude muset být schválen velmi rychle, jinak to nedopadne dobře. Tlak na to, aby Kongres schválil bez nějakých větších obstrukcí a bez rozpracovávání plánu do detailu, bude stále sílit. Nejvíce ho k tomu bude tlačit ale samotný vývoj na trzích," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Navrhovaný plán je podle Marka dobrým nápadem, na druhou stranu ale bude velmi obtížná jeho realizace. "A to z toho důvodu, že se neví, jakým mechanismem a za jakou cenu se problémová aktiva budou vykupovat. A to bude určující pro to, jak si mezi sebe rozdělí ztráty finanční sektor a vláda," upozornil Marek.

Přečtěte si také

Psychologický význam

Podle Marka bude klíčová především dohoda o tom, že hlasování dopadne ve prospěch tohoto plánu. Jestli plán bude schválen příští týden, nebo za dva týdny, není podle Marka až tak podstatné.

"Mnohem důležitější je, aby se už tento týden, nejpozději začátkem příštího týdne kongresmani dohodli, že tento plán podporují a že jej posvětí co nejdříve to půjde. Ten psychologický význam dohody o tom, že dojde ke schválení, je v tuto chvíli nejdůležitější," zdůraznil Marek.

Až poté se začne podle Marka případná euforie trochu měnit, až se bude vše soustředit na to, jak ten plán spustit a jak se začne obracet pozornost k vývoji ekonomiky.

Další miliardy do oběhu

Fed také ve středu dal do oběhu 30 miliard dolarů přes centrální banku v Austrálii a Skandinávii a další podobné částky přišly do Evropské centrální banky, britské Bank of England a japonské banky.

Centrální banky vyspělých zemí pumpují na napjaté peněžní trhy desítky miliard dolarů krátkodobých úvěrů, aby neutralizovaly tendenci soukromých bank shromažďovat hotovost a zabránily prohlubování úvěrové krize.