Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze očekává, že tuzemská ekonomika letos poklesne o 0,3 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Ještě v listopadu přitom centrální banka odhadovala růst o 2,9 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 0,9 procenta. Loni ekonomika rostla podle odhadů ČNB tempem 3,9 procenta. 

"Hospodářský růst letos bude mírně záporný, řekněme záporná nula. Mírné oživení očekáváme v roce 2010. Rizika dalšího vývoje jsou spíše směrem dolů," přiznal tak Tůma, že propad ekonomiky může být i větší. 

Přečtěte si také

Pokles exportu

Podle Tůmy je za poklesem ekonomiky stagnace všech složek HDP. "V případě spotřeby domácností bych hovořil o kladné nule," vysvětlil Tůma.

Vliv na hospodářský růst bude mít i pokles exportu. "Jak vývozy přispívaly k HDP, tak tento příspěvek letos vyprchá. To se dá očekávat i u investic," dodal Tůma.

Česká vláda je zatím optimistická. Makroekonomická prognóza ministerstva financí z minulého pátku předpokládá pro letošek růst HDP o 1,4 procenta, i nejpesimističtější varianta vývoje státního rozpočtu počítá s jednoprocentním růstem.

Kalousek: Jistotu, že růst nebude minus jedno dvě procenta, nemáme

Na druhou stranu ale i sám ministr financí připustil, že by tato predikce ministerstva financí vyjít nemusela. "Nemáme žádnou jistotu, že to (růst české ekonomiky - pozn. red.) nebude minus jedno, minus dvě procenta. Všichni analytici dělají své odhady podle standardních modelů. Ale toto je bezprecedentní stav od druhé světové války. O to víc musíme být opatrnější," reagoval v pondělním rozhovoru pro HN ministr financí Miroslav Kalousek na dotaz, zda si třeba za čtvrt roku umí představit, že odhad růstu HDP bude i záporný, že půjde o recesi.

Rozhovor s ministrem financí

Analytici ale považují tento údaj za velmi nadsazený. Podle aktuální prognózy Raiffeisen Bank by české hospodářství letos mělo klesnout o 1,2 procenta, při 1,5procentním propadu v eurozóně.