Série špatných zpráv z ekonomiky ovlivnila výhled vývoje světového hospodářství pro letošní a příští rok. Podle aktuální prognózy Raiffeisen Zentralbank, kterou má iHNed.cz k dispozici, se ekonomika eurozóny propadne v letošním roce o 1,5 procenta stejně jako hospodářství Spojených států amerických.
Raiffeisenbank tak následně radikálně snížila odhad vývoje české ekonomiky, která podle ní letos klesne o 1,2 procenta. Ve své předchozí prognóze přitom Raiffeisenbank očekávala růst české ekonomiky o 1,8 procenta. Pro příští rok pak prognóza Raiffeisenbank počítá s růstem o 2,2 procenta.
Optimistické ministerstvo financí
"Česká ekonomika v roce 2009 projde podruhé od roku 1989 recesí. Na rozdíl od recese české ekonomiky z let 1997 až 1998, kdy světová a evropská ekonomika rostly, je nynější recese globální recesí, součástí nejhlubší recese světové ekonomiky od 30. let 20. století," uvádí predikce.
Potvrzeno: HDP letos vzroste jen o 1,4 %, zní nový odhad
Co nejvíc zabere proti ekonomické krizi? Vyberte sami nejlepší lék
Ministerstvo financí je daleko optimističtější. To v pátek zveřejnilo svoji makroekonomickou prognózu, podle níž česká ekonomika letos poroste o 1,4 procenta. O rok později, při postupném odeznívání krize, by se mohl opět mírně zvýšit na 2,1 procenta.
Brzy bude přes 450 tisíc nezaměstnaných
Česká ekonomika podle Raiffeisenbank už na konci loňského roku zřejmě vstoupila do recese. Průmyslová produkce totiž v listopadu dopadla nejhůře v historii samostatné české ekonomiky, když se propadla meziročně o 17,4 procenta, meziměsíčně pak o 9,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí klesly o více než třetinu a některé původní se ruší.
"Vše nyní nasvědčuje tomu, že nynější recese může být nejhlubší v dějinách samostatné ČR. Propad zakázek v zahraničí připomíná spíše volný pád než postupný pokles a počet nezaměstnaných v Česku se velmi brzy vyšplhá nad 450 tisíc lidí," uvádí Raiffeisenbank ve své prognóze.
Maloobchodní tržby vykázaly listopadu nejvyšší pokles (o 6,3 procenta) od října roku 1998. Počet lidí bez práce překonal na koncem loňského roku hranici 350 tisíc, počet volných pracovních míst spadl na 2,5leté minimum.
Spíše hůř než lépe
"Nadále platí, že se v ekonomice projeví 'efekt Hyundai', tedy jednorázový vliv zahájení výroby v třetí automobilce v Česku. Bez tohoto efektu by se letošní pokles ekonomiky podle našeho odhadu přiblížil ke dvěma procentům," píše se dále v predikci Raiffeisenbank.
Na závěr autoři prognózy Raiffeisenbank upozorňují na to, že horší než jimi predikovaný pokles ekonomiky je podle jejich názoru více pravděpodobný, než vývoj ekonomiky ve srovnání s jejich novou prognózou příznivější.
Náměstek ministra financí Eduard Janota v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uved, že pokud se letos sníží výkonnost české ekonomiky pod jedno procento, přestane Česká republika plnit jedno z klíčových maastrichtských kritérií.
"V dané chvíli říkáme, že při jednoprocentním růstu jsme schopni tři procenta udržet. Bude-li růst nižší, bude-li nulový, tak si myslím, že v dané politické konstelaci, v dané chvíli, kdy celá řada zákonů by musela být projednávána parlamentem, je to nereálné a já si troufnu v této chvíli tvrdit, že za této okolnosti je nereálné udržet tříprocentní deficit," uvedl v pořadu Janota.
Pro splnění maastrichtského kritéria musí být deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu, to je však podle Janoty při výraznějším poklesu ekonomiky nereálné.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist