Úvěrový rating Řecka o tři stupně do vysoce rizikové kategorie C v pondělí srazila další mezinárodní agentura Standard & Poor's. Zdůvodnila to stále rostoucí pravděpodobností scénáře, kdy budou muset řecké dluhy projít restrukturalizací. Takový krok by agentura považovala za vyhlášení platební neschopnosti.

S&P snížila rating dlouhodobých řeckých dlužních závazků na CCC z dosavadní známky B a srazila jej už osm bodů hluboko do spekulativní kategorie. Hodnocení krátkodobých závazků je už déle na ještě výrazně nižší úrovni C. Výhled dlouhodobého ratingu zůstává negativní, což znamená, že agentura v příštích měsících čeká další zhoršení.

Před dvě týdny snížila řecký rating o tři stupně na obdobnou známku Caa1 v extrémně spekulativním pásmu konkurenční agentura Moody's. Poukázala na rostoucí riziko, že se vládě země nepodaří stabilizovat dluhy bez jejich restrukturalizace.

Řecko zůstalo odříznuto od mezinárodního trhu s obligacemi kvůli astronomickým tržním úrokovým sazbám svých dluhopisů. Atény nyní čekají, že Evropská unie a Mezinárodní měnový fond jim po nedávné inspekci uvolní životně důležitou pátou tranši 12 miliard eur zahraniční pomoci.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc a EU s MMF poskytly zemi úvěrový program na tři roky v sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Řecko ale nezvládá plnit podmínky úvěru a také pro něj bude prakticky nemožné vrátit se pro peníze na kapitálové trhy už příští rok, jak program předpokládá. To znamená, že EU se bude muset složit Řecku na novou pomoc v rozsahu až 120 miliard eur. V EU se nyní vedou jednání zaměřené na otázku změny podmínek splácení řeckých dluhopisů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru