Americké akcie v úterý potřetí za sebou oslabily. Obavy ohledně dluhových problémů v Evropě totiž převážily nad nadějemi, že americká centrální banka (Fed) přistoupí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky.

Evropské burzy zahájily středeční obchodování růstem. Daří se i pražské burze, kde vykazují růst hlavně bankovní tituly. Jde o důsledek zprávy KBC, že se nechystá vydat akcie své dceřinné společnosti ČSOB.

Německý index DAX 30 po otevření trhu umazává ztráty z posledních dnů a posiluje o 0,30 procenta.

Nejsledovanější Dow Jonesův index se snížil o 0,47 procenta na 12.446,88 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 0,44 procenta na 1313,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 0,74 procenta na 2781,91 bodu.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service krátce před koncem obchodování snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku do spekulativního pásma. Svůj krok zdůvodnila tím, že Irsko zřejmě bude potřebovat novou finanční pomoc.

Zpráva o snížení ratingu zvrátila přechodný nárůst akcií, který byl reakcí na zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Ten ukázal, že podle některých činitelů Fedu by mohlo být zapotřebí další uvolňování měnové politiky.

"Fed nám poskytl menší růstový impulz, lidé teď ale mají obavy ohledně problémů v Evropě," uvedl analytik Steven Roge ze společnosti RW Roge & Co. Dodal, že trh nyní bude čekat na vyjasnění situace v Evropě a na další firemní výsledky.

Největší americký výrobce hliníku Alcoa odstartoval výsledkovou sezonu oznámením, že více než zdvojnásobil čtvrtletní zisk. Výsledek byl v souladu s očekáváním analytiků, akcie společnosti nicméně oslabily o 1,3 procenta.

Na devizovém trhu se euro propadlo na čtyřměsíční minimum vůči dolaru a na další rekordní minimum vůči švýcarskému franku. Investoři se obávají, že představitelé eurozóny nedokážou zabránit šíření dluhové krize do dalších zemí. V závěru úterního obchodování v New Yorku jednotná evropská měna vůči dolaru klesla o 0,4 procenta na 1,3974 USD. Během dne se propadla až na 1,3835 USD, napsala agentura Reuters.

Japonské akcie mírně rostou: Převážily dobré zprávy z Číny

Japonský akciový trh po úterním propadu mírně oživil, zejména díky nákupům podhodnocených akcií. Investory povzbudily příznivé ekonomické údaje z Číny, (jen mírné zpomalení růstu na 9,5 % HDP) nadále však mají obavy z vývoje dluhové krize v eurozóně. Kurz eura se na devizovém trhu po hlubokém oslabování v minulých dnech stabilizoval.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru stoupl o 0,4 procenta na 9963,14 bodu. V úterý přerušil růstovou sérii a ztratil téměř 1,5 procenta.

Investoři dnes likvidovali pozice, v nichž spekulovali na další pokles cen, a kupovali zejména podhodnocené akcie obchodních společností v čele s Mitsui & Co. Trhu prospěly údaje o pokračujícím silném růstu čínské ekonomiky za druhé čtvrtletí a za minulý měsíc. Hlavní pozornost se však nadále upírá na dluhovou krizi eurozóny, kde se čeká na páteční mimořádný summit EU.

Na asijském devizovém trhu se euro po propadu na čtyřměsíční minimum k dolaru stabilizovalo. Příznivé ekonomické údaje z Číny posílily komoditní měny jako australský dolar, trh je však nadále ovládán strachem z eskalace dluhové krize.

Euro se v Tokiu stabilizovalo kolem 1,3990 USD, když v úterním prudkém kolísání kleslo až na 1,3838 USD. Vůči švýcarskému franku euro oživilo na 1,1640 CHF z úterního rekordního minima 1,1555 CHF. Dolar k jenu dočasně klesl na 78,48 JPY, nakonec však posílil o 0,4 procenta na 79,54 JPY.