Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI) se propadla za první letošní čtvrtletí do ztráty 922 tisíc euro.

Analytici přitom očekávali ztrátu mezi dvěma miliony eur (téměř 53 milionů korun) až 3,7 miliony eur (zhruba 98 milionů korun). V loňském prvním čtvrtletí skončila firma ve ztrátě 14,9 milionu eur (přibližně 393 milionů korun).

Za celý loňský rok skončilo ECM ve ztrátě 92,1 milionu eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Předloni přitom činil čistý zisk firmy 25,6 milionu eur.

Důležité spojení ECM s Kellnerem

ECM REI založil v roce 1991 Milan Janků, který je zároveň jejím většinovým vlastníkem. Společnost má sídlo v Lucembursku a Janků ji vlastní přes nizozemský fond. Začátkem března ECM spojil svoje síly s firmou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ve společném realitním holdingu má většinu PPF Group, Janků si si ponechá kontrolu nad ECM REI, jejíž akcie se obchodují na burze, a zároveň bude i v čele holdingu.

Součástí nové společnosti jsou ze strany PPF mimo jiné tyto firmy a projekty: investiční realitní portfolio PPF, developerské projekty PPF v Česku, Rusku, Rumunsku a v Číně. ECM Group do společného podniku vloží firmu Domus Eventis, podíl ve stavební skupině PSJ a franšízový maloobchodní řetězec Carrefour na Slovensku. Do společného holdingu bude převeden také minoritní podíl na společnosti ECM Group, která kontroluje společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI), jejíž akcie se obchodují na pražské burze.

V Praze patří mezi nejvýznamnější projekty ECM pankrácký administrativní komplex City. Vedle Česka podniká společnost v Rusku, Polsku a Číně. Akcie ECM REI se obchodují na pražské burze.

Spolumajitel a manažer PPF Group Jiří Šmejc ke společnému podniku říká: "Až dosud jsme se nemovitostem věnovali spíše oportunisticky. Ale protože těch investic bylo už poměrně dost, dává smysl budovat profesionální developerskou platformu, dostatečně silnou k velkým akvizicím."

Obsáhlý rozhovor s Jiřím Šmejcem: Na expanzi už máme připraveno 40 miliard - čtěte ZDE

V současné době se ještě dopracovává právní dokumentace společného holdingu, kde bude mít podle Šmejce PPF majoritu. "Chceme využít ty příležitosti, které se v tomto oboru nabízejí teď, když je trh dole, a chceme dál expandovat," dodal.

Investice PPF do realitního byznysu se podle Šmejce blíží půlmiliardě eur. "Uvažujeme také, jak sem začlenit nemovitosti získané spolu s ruským obchodním řetězcem Eldorado, který má řadu pozemků, zmrazených developerských projektů a dalších nemovitostí, které před krizí ocenila ruská Sběrbank na 1,15 miliardy dolarů."

Trh s nemovitostmi je v krizi

Realitní trh je jedním z mnoha, kde se krize projevuje výrazněji. Ceny nemovitostí klesají a očekává se, že ještě klesnou. nejvýrazněji se projevil pokles cen u panelákových bytů, ale ceny mírně klesly i u dalších typů nemovitostí. Přichází tak příležitost pro silné investory k nákupům.

Naopak zlé časy zažívají developeři, kteří se kromě poklesu poptávky potýkají i těžkostmi při získávání zdrojů pro své projekty. banky totiž zpřísňují podmínky pro poskytování úvěrů, na což developeři doplácejí. Výsledkem je útlum stavebních projektů a výroby.

Výstavba nových bytů od začátku roku klesla o třetinu - čtěte ZDE

V Praze letos developeři postaví jen polovinu původně plánovaných bytů - čtěte ZDE

Objem nových hypoték klesl o osm miliard - čtěte ZDE

Podepsalo se to i ma výsledcích konkurence ECm. Developerská společnost Orco Property Group hospodařila v prvním letošním čtvrtletí s čistou ztrátou 45,7 milionu eur (zhruba 1,22 miliardy korun), která výrazně překonala odhady analytiků (očekávali ztrátu mezi 17,1 milionu eur (462 milionů korun) až 23,5 milionu eur (zhruba 634 milionů korun). V loňském prvním čtvrtletí přitom skončila společnost Orco ve ztrátě 12,78 milionů eur.

Orco šokovalo trhy. Ztráta je dvakrát vyšší, než se čekalo - čtěte ZDE