České aerolinie jsou za 1. pololetí ve ztrátě 1,83 miliardy korun. Uvedl to v neděli server iDnes.cz s odkazem na materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci. Ztráta je podle serveru oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. Firma čeká za celý rok ztrátu zhruba dvě miliardy korun. Tržby klesly meziročně o 1,5 miliardy na 9,5 miliardy korun.

Firma nechce výsledky komentovat. "Ta čísla jsou katastrofická," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Aerolinky se do větší ztráty dostaly především kvůli desetinovému úbytku cestujících i celkovému poklesu cen letenek vyvolaným vysokou konkurencí.

Hospodaření ČSA má vylepšit hlavně plánovaný prodej dalších letadel i lepší provozní výsledky v druhé polovině roku. Podle výsledků hospodaření navíc firmu drží nad vodou půjčka od státního podniku v likvidaci Osinek, který aerolinkám slíbil úvěr až 2,5 miliardy korun. Miliardu už firma vyčerpala.
V tíživé situaci jsou i další dopravci po celém světě. V Praze je na hranici krachu například druhý největší hráč na Ruzyni, slovenská SkyEurope, obří ztráty hlásí British Airways nebo Air France - KLM. Francouzsko-nizozemská společnost minulý týden odstoupila z privatizace ČSA, ve hře je už jen sdružení Travel Service/Unimex Group. Nabídku má podat do konce září.