Tesco je třetí největší maloobchodní společností na světě. Jeho zisk před zdaněním a před započtením mimořádných položek se za šest měsíců do 29. srpna zvýšil o 8,6 procenta na 1,57 miliardy liber. Růst zisku částečně zbrzdily vyšší platby úroků, protože Tesco se loni více zadlužilo. Šlo o peníze na zaplacení akvizice v Jižní Koreji, kde firma odkoupila podíl ve společném podniku od svého partnera. Tesco má více než 4300 obchodů ve 14 zemích světa.

Ředitel společnosti Terry Leahy uvedl, že se Tesco začíná pociťovat první známky zlepšení globální ekonomiky. Spotřebitelé se začínají vracet k nákupům dražších položek, jako jsou bioopotraviny a hotová jídla. K růstu se vrátily i srovnatelné tržby z prodeje nepotravinářského zboží, které nejvíce postihla recese.

Leahy také uvedl, že Tesco ve druhé polovině roku neplánuje expanzi ve Spojených státech. Více se chce zaměřit na růst vlastních bankovních operací, napsaly agentury AP a Reuters.

Českému Tesku loni šestinásobně klesl čistý zisk - čtěte ZDE

V ČR klesl Tescu v hospodářském roce 2008/2009 končícím letos v únoru čistý zisk z 816 milionů korun na 138 milionů korun. Tržby se snížily z bezmála 41 miliard korun na 39,7 miliardy korun. Tesco má v zemi 122 hypermarketů, supermarketů, obchodních domů a samoobsluh. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla Tesku druhá pozice.