Rakouská Erste Group loni dosáhla čistý zisk 903,4 milionu euro, tedy 23,4 miliardy korun. Provozní zisk 3,77 miliardy eur byl pak nejvyšší v historii skupiny.

"Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 25,8 procenta,“ uvedla mluvčí Erste Group Hana Cygonková.

Skupina loni výrazně - o 4,9 procenta - snížila administrativní náklady a naopak o 8,3 procenta zvýšila provozní výnosy.

Zisk všude kromě Ukrajiny

Zisku se podařilo dosáhnout všem dceřiným společnostem banky v zemích střední a východní Evropy s výjimkou Ukrajiny. Návratnost kapitálu (ROE) činila 9,1 %.

Česká dcera skupiny, Česká spořitelna, hospodařila se ziskem 12 miliard korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o čtvrtinu. Větší propad zaznamenala Slovenská spořitelna. Zisk jí klesl o 79 procent na třicet milionů euro, tedy zhruba 780 milionů korun. Největší bance na Slovensku klesl objem aktiv a má také méně klientů.

Čistý úrokový výnos Erste Group ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 6,3 procenta na 5,2 miliardy eur. Přispěly k tomu jak stabilní úrokové marže ve všech zemích, tak mírný růst vkladů i pohledávek za klienty.

Výrazně, více než pětinásobně na 585 milionů eur, vzrostl čistý zisk z obchodních operací. "Bylo to způsobeno jednak mimořádně slabým výsledkem v předchozím roce, ale také zlepšením tržního prostředí,“ uvedla mluvčí Erste.

Krize zvýšila počet rizikových úvěrů

Do výsledků výrazně promluvila hospodářská krize. "Tento fakt se u nás projevil především výrazným nárůstem rizikových nákladů," prohlásil předseda představenstva Andreas Treichl.

Rizikové náklady se v roce 2009 zvýšily o 92, procent a překonaly hranici 2 miliardy eur, resp. 161 bazických bodů (2008: 88 bazických bodů) v poměru k průměrným pohledávkám za klienty.

Ale dividenda bude

Banka také o více než polovinu zvedla svůj vlastní kapitál na 12,7 miliardy eur. Ukazatel kapitálové přiměřenosti se zvýšil na 10,8 procenta z 7,2 procenta o rok dříve. "Na základě tohoto pozitivního vývoje navrhne představenstvo valné hromadě dividendu ve výši 0,65 eur na akcii," uvedla Cygonková.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru