Čistý zisk Goldman Sachs klesl v prvním letošním čtvrtletí o pětinu na 2,74 miliardy dolarů. Po odečtení nákladů na dividendy pro Buffettovu Berkshire Hathway klesl výdělek přepočítaný na jednu akcii na 1,56 dolaru (z 5,59 dolaru před rokem). Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali propad na 82 centů.

Zisk klesl v důsledku transakce, v níž Goldman Sachs odkoupila od investiční společnosti miliardáře Warrena Buffetta zpět své preferenční akcie v hodnotě pěti miliard dolarů. Pokud zahrneme tuto transakci do hospodářského výsledku, pak propadl zisk v meziročním srovnání o 72 procent.

Někdejší Buffettova investice pomohla obnovit důvěru v banku za finanční krize. Ta však musela podle dohody vyplatit při umoření těchto akcií zvýšené dividendy, které jí snížily zisk o 1,6 miliardy dolarů. Bez těchto nákladů by banka za čtvrtletí vydělala 4,38 dolaru na akcii.

Kromě zisku klesly i celkové příjmy

Celkové příjmy banky klesly o sedm procent na 11,89 miliardy dolarů. „To je nejen nad průměrným očekáváním 10,21 miliardy dolarů, ale i mimo rozpětí vytyčené odhady 16 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří předpokládali 9,0 až 10,9 miliardy dolarů,“ napsal server Patria Finance.

Příjmy z obchodování pro klienty se snížily meziročně téměř o čtvrtinu, což bylo pro banku zvláště citelné v její rozsáhlé divizi obchodování s dluhopisy. Proti obchodně velmi slabému čtvrtému čtvrtletí loňského roku však byly příjmy z obchodování výrazně vyšší.

Akcie banky v průběhu úterního obchodování oslabovaly o 1,6 procenta. Ještě v předobchodní fázi se přitom pohybovaly i 3 procenta v plusu.

Už v pondělí odkryla své hospodaření Citigroup. Ani ta analytiky nezklamala, když v prvním čtvrtletí vydělala 3 miliardy dolarů a mírně tak předčila konsensus thu. V tomto týdnu nás z bankovních domů čekají ještě například Wells Fargo (ve středu) a Morgan Stanley (ve čtvrtek).