Vývoj inflace v září podle analytiků ovlivnil především sezónní pokles cen dovolených a nižší ceny pohonných hmot. Mírně je překvapil pokles cen některých potravin, když ve svých odhadech počítali spíše s jejich růstem.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v září zpomalilo na 2,7 procenta ze srpnových 3,1 procenta. Většina analytiků pokles inflace pod tříprocentní hranici sice očekávala, ale na tak velký. Proti srpnu se ceny rovněž snížily, a to o 0,7 procenta.

"Hlavní zásluhu na cenovém poklesu mělo především snížení cen rekreací, ke kterému dochází s koncem letní sezony, a zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic v důsledku příznivějšího vývoje cen surovin na světových trzích," uvedl Petr Dufek z ČSOB.
Vývoj inflace v ČR tak můžeme podle něj i na základě dnes zveřejněných výsledků považovat za velmi příznivý. "Čistá inflace, kterou nedeformují regulované ceny a daně, poklesla z 1,6 procenta na jedno procento a ČR tak zůstává zemí s velmi nízkou inflací," dodal.

"Překvapením byl pro nás pokles cen potravin, když jsme naopak očekávali jejich růst," uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky. Ceny brambor a pekárenských výrobků dále rostou, zlevnila však čerstvá zelenina a ovoce mírného pásma.
Ještě zajímavější než zářijová inflace však bude podle Dufka inflace za říjen.

S velkou pravděpodobností totiž meziroční inflace spadne pod úroveň dvou procent, kde byla naposledy loni v srpnu. "Za tento výborný výsledek budeme vděčit především srovnávací základně z loňského roku, kdy se výrazně zvyšovaly ceny plynu pro domácnosti, zatímco letos se snižují," upozornil. Již ke konci roku a především v prvním čtvrtletí roku 2007 se ovšem inflace podle ekonomů dostane až nad 3 procenta.

Zářijová inflace podle Michala Brožky z Raiffeisenbank dokládá, že ČNB s budoucím dalším zvyšováním úrokových sazeb nemusí spěchat. "Rychlý pokles inflace totiž snižuje potřebu akutně zvyšovat sazby centrální banky a tak by se dalo očekávat, že chuť ČNB navyšovat sazby snad dočasně poklesne," dodal Dufek.