Sociální demokracie je pro rozlišené odškodnění majitelů domů s regulovaným nájemným. Odborník ČSSD pro bytovou problematiku Ivan Přikryl na tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že by se nevyhýbal daňovým úlevám, adresným darům nebo jiným nástrojům. Postupovat je podle něj ale nutné případ od případu.


Řešení by měla podle Přikryla obsahovat novela občanského zákoníku, která se týká nájmu bytu. Odborníci ČSSD už mají koncepci takové novely připravenou a Přikryl doufá, že ministerstvo spravedlnosti také. "Jsme o ní připraveni kdykoliv diskutovat a přinést do ní svůj vklad," zdůraznil. Slučování případů do jedné kauzy a hromadné řešení podle Přikryla není možné, protože majitelé nájemních domů nejsou homogenním celkem.


Původní vlastníci nárok mají, ostatní ne
Vlastníky lze rozdělit do několika skupin, dodal. Do první podle něj patří lidé, kteří za 1. republiky postavili nebo vlastnili domy a zůstali jejich majiteli a správci po celou dobu totalitního režimu. Nemohli však vybírat nájemné ve výši, v jaké by chtěli, a dnes se domáhají rehabilitace své ekonomické újmy.
Další skupinou jsou podle Přikryla restituenti, jejichž předchůdcům byl majetek odebrán a po pádu totality navrácen. Majitelé z obou těchto skupin by si zasloužili nějaké odškodnění svých ekonomických ztrát, uvedl.
Třetí skupinou jsou podle Přikryla vlastníci nemovitostí, investoři ze zahraničí, kteří po změně režimu nakoupili nemovitosti a nyní křičí, že mají majetkovou újmu. Koupili si ale věc, o které věděli, že na ní vázne věcné břemeno a že v dohledné době nebude možné, pokud nedojde ke změně legislativy, z důvodu sociálního i veřejného zájmu tento problém řešit, prohlásil. Odškodnění této skupiny vlastníků nakloněn není.


ČSSD tak podle něj reaguje na diskusi kolem odškodnění majitelů domů, kteří podali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku přes 3000 stížností. Náhrada škod vůči republice by se v případě úspěchu mohla podle jejich odhadu vyšplhat na více než 50 miliard korun.