Investoři by se měli připravit na případné další poklesy cen akcií. Burzy na celém světě dlouho nabízely jen růst a nové rekordy, optimismus dosáhl nezdravé úrovně a investoři jako by zapomněli na všudypřítomná rizika trhů s cennými papíry. Příkladem byly vysoké růsty některých akcií z pražské burzy, například emisí Orco a CME, uváděli analytici v anketě ČTK.


"Od posledního propadu v půli minulého trhu akciové trhy posilovaly velmi výrazně, dlouho a rychle a na některých rozvíjejících se trzích, jako je Čína a Indie, ještě výrazněji než v ČR. Vybírání zisků tak bylo spíše otázkou času," mínil stratég investičního bankovnictví KB Lukáš Dufek.
Akciový trh pražské burzy od loňského počátku léta vyrostl o takřka polovinu a zmíněným akciím developera Orco a mediální skupiny CME stačilo jen pár letošních týdnů na dvouciferné výkony. "Během posledních měsíců došlo k výraznému poklesu averze investorů k riziku," doplnil Dufek. Právě akcie CME a Orco, na které se kupci zaměřili i kvůli možným slibovaným ziskům, z této nálady těžily nejvíce.


Situace podle Daniela Brzkovského ze společnosti Key Investments sice není nijak vážná, neznamená to ale, že burzy přestanou nabízet smutný obrázek. "Další propady cen mohou jistě následovat, naopak je pravděpodobné, že korekce bude delší a hlubší. Trhy spíše hledají záminku takových dalších poklesů," varoval Brzkovský. "Pokles není vyloučen v případě, že se na trhu objeví další negativní informace, které by současné nervózní trhy nemusely ustát," přidal se Miroslav Gajdoš z firmy Böhm & partner.


Na druhé straně se tak trpělivějším a dlouhodobým investorům může naskytnout řada příležitostí k nákupu. Hráčům, kteří operují na trzích každý den, ovšem zřejmě nezbude než skřípat zuby, protože cenové výkyvy mohou být velmi výrazné a přijít takřka nečekaně. "Doporučuji zhodnotit pozice, případně ještě vyprodat, a počkat na vhodné nákupy," uzavřel Brzkovský.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru